sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Halkbank Hiçbir Şekilde İşlem Yapamıyorum!

Kadir Kadir07 Temmuz 15:55

Kredi kartım zamana bağlı hasar gördüğü ve bu nedenle yenileme talebinde bulunmak için Halkbank diyaloğu aradım. Müşteri temsilcisine bağlanmak için tam 30 dakika beklememe rağmen temsilciye bağlanamadan telefonum kapandı. Diğer aramalarımda ise yoğunuz deyip telefonu kapatıyorlar. Bir banka müşterisini ancak bu kadar kendisinden bıktırabilir.

  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 10 Temmuz 12:58

Sayın Müşterimiz; Sizlerin sağlığını korumak amacıyla işlemlerinize Dialog’dan yardımcı oluyoruz. Bu nedenle hatlarımızda yoğunluk yaşanmaktadır. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 07 Temmuz 16:38

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler