Halkbank Hesap Kapatamama!

Gülşah Gülşah28 Ocak 11:53

Halkbank'la anlaşmalı bir kuruma yeni tayin oldum. Bundan 3 yıl önce de Halkbank ile anlaşmalı bir kurumda çalışmış idim. O kurumdan ayrılırken hesaplarımı ve kredi kartımı kapatmış olmama rağmen, yeni kartım için mobil uygulamayı açtığımda, hala eski hesap ve kartlarımı görmekteyim.

Müşteri hizmetlerini aradığımda ise hala o karta (kullanmadığım ve kapatıldığını sandığım) ait şifremi soruyor. Yeni hesabım için diyalog şifresi oluşturmama asla müsaade etmeyen bir müşteri hizmetleri var. Bu saçma döngüden kurtulamıyorum. Üstelik bulunduğum yer ise bir ada ve bu adada Halkbank yok.

Denizaşırı yol gidip bankaya mesai saatlerinde ulaşmam mümkün değil. Bu basit işlemler için saatlerce uğraştım ama adam akıllı ilgilenen bir müşteri temsilcisi ile görüşemedim! Bu ne ilgisizlik bu ne kayıtsızlıktır! Seni sonuna kadar her merciye şikayet edeceğim Halkbank! Nefret ettirdiniz kendinizden!

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 29 Ocak 14:26

Müşterimize telefon kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

profile-icon Gülşah 28 Ocak 14:35

29.11.2019'da Halkbank Balıkesir Şubesi adıma benden habersiz, imzasız, onaysız "vadesiz hesap" açmış! Bu nasıl olur?! Halkbank ile bir ilgimin olmadığı, talepte bulunmadığım halde adıma hesap açılıyor ve tesadüfen öğreniyorum! Bu tam bir rezalet! Arayıp sorduğumda da "şikayetinizi Balıkesir Şubesine iletiyoruz" diyorlar. Herhangi bir savunma ya da açıklama yok! Dava açacağım! !

Halkbank Logo Halkbank 28 Ocak 11:55

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler