16 Ekim
#12799255

Halkbank Hesap Açılışında Habersiz EFT Kısıtlaması

Yeni göreve başladığım kamu kuruluşunun Halkbank ile çalışmasından dolayı Halkbank Cağaloğlu şubesinden maaş hesabı açtım, ilk maaşım 15 Ekim tarihinde hesabıma yattı. Maaşımı kredimi ödeyeceğim bir başka hesaba EFT yolu ile aktarmaya çalıştığımda işlem kısıtlaması olduğunu fark ettim. Bu durumu çözebilmek adına müşteri hizmetleri ile görüştüğümde kısıtlamanın şubeden yapıldığını bu nedenle şube ile görüşmem gerektiği bilgisini aldım. Cağaloğlu şubesini 2 gündür defalarca aramama rağmen kimse ile irtibat kuramıyorum. Müşteri hizmetlerine durumumun aciliyetini para göndermem gerektiğini iletmiş olmama rağmen ne şikayet kaydıma geri dönüş alabildim ne de Cağaloğlu şubesine ulaşabildim.


Borcumu zamanında ödeyemediğim için faiz ödemek durumunda kaldım. Cağaloğlu şubesi maaş hesabımı açarken böyle bir kısıtlamaya neden koymuştur cevap alamadım. Hadi kısıtlamayı koyacaksınız neden müşterinizi bilgilendirmezsiniz bu konuda? İşim Ataşehir’de izin almam zor oluyor. Böyle saçma bir sebep için şubenize mi gitmem gerekiyor? Bir bankaya ulaşmak bu kadar zor mudur? İlk kez müşterisi olduğum Halkbank büyük bir hayal kırıklığı yaratmıştır. Şahsımı bilgilendirmeden keyfi uygulamaları beni maddi zarara sokmuştur. Cağaloğlu şube yetkililerinden ve Halkbank müşteri hizmetlerine acil olarak bildirdiğim durumuma kayıtsız kalmalarından Halkbank’tan şikayetçiyim. Acil çözüm istiyorum.

Murat Murat 1.077 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Halkbank Temsilcisi22 Ekim

    Müşterimize şube kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

  • Halkbank Temsilcisi17 Ekim

    Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları