Halkbank Hayatımda Gördüğüm En Zor Ve İnternet Altyapısı En Kötü Banka

Zeynep Zeynep02 Ekim 11:28

Devletin ödemeleri ile ilgili kullanmak için mecburen açtırdığım hesabımın internet şubesine uzun bir süre sistemin bana verdikleri Debit kartı tanımamasından dolayı giremedim. Biraz önce de yine girmek istedim sanırım caps lock açık olduğu için şifreyi bir defa hatalı girmiş oldum. Fakat ikinciye girmek istediğimde bana direkt dediği hesabınız blokelenmiştir. Bir defa hatalı girilen hesap blokelenir mi? Ne kadar uyduruk bir internet şubesi. Blokeyi kaldırmak için kart bilgilerimle işlem yapmaya çalışıyorum, bu defa da bu şekilde olmuyor,0 850 ile başlayan müşteri hizmetlerini arayın diyor. Bunu geçtiğimiz aylarda kırk beş milyon kez denedik bizi şubeye gönderiyor. Gidip mecburen şubeden çözmek zorunda kalıyoruz. Şubedeki iş bilmeyen memur arkadaşlara da durumu anlatıyoruz kartı alıp tamam hallettik diyorlar. Durum ama hala aynı, değişen bir şey yok. Ben sürekli şubeye gidip gelecek miyim yoksa Halkbank bu sorunumu çözecek mi? Bana buradan ve arayarak çözümden uzak önerilerde bulunmayın lütfen. Tabi ilgilenip ararsanız! Müşteri hizmetlerinize de bayağı uzun süre sonra ulaşılabiliyor. Sistemleriniz, altyapınız berbat!

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 06 Ekim 09:39

Müşterimize e-mail kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 02 Ekim 13:30

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler