Halkbank Halkı Muhatap Almıyor

Kadir Kadir01 Eylül 18:30

27 Temmuz'da almış olduğum ihtiyaç kredisinden dolayı Halkbank hayat sigortası yaptırmıştır. Sigorta yapılması zorunlu değildir. Tüketiciler sözleşmeye müdahale edemediği için tüketiciler sözleşmeye müdahale edemediği için sigorta yaptırmadan krediyi kullandırmıyorlar. Konu hakkında bankaya dilekçe yazdım kamu bankası yükümlülüğünü yerine getirmediği dilekçeme cevap verilmedi. Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuru yaptım.

Banka dilekçeye cevap vermeyerek sizleri Hakem Heyeti'ne başvurma konusunda zaman aşımına uğratmaya çalışıyor. Sigorta zorunlu olursa bir gün bankalardan yaptırmam dışarıdan yaptırırım. Eğer ben ücretimi alamazsam krediyi erken kapatacağım 51 ay vadesi kaldı. Bu haksızlık devam ederse yemin edildiği takdirde buradaki okuyucularda şahit olsun kredi bir defada ödeyip erken kapatacağım. Dilekçeye cevap verme kanunen zorunluluktur kamu bankası olarak devlet imajına olumsuz etki bırakmaya hakkınız yoktur. 

Bu haksızlık çözülmez ise şikayetlerimi güncelleyerek yazmaya devam edeceğim. Kredimi sırf bu yüzden bir defada ödeyip erken kapatacağım zamanda burada yazacağım.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Kadir 02 Eylül 12:46

Okuyucular Dikkatli olsun Kredi çekerseniz bankaya Yazmayın zaten cevap verilmiyor sigorta poliçesi ile birlikte e-devlet üzerinden Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapın. Sigorta zorunlu değildir bir gün zorunlu olsa da dışarıdan kendim yaptırırım bankalara yaptırmam

Halkbank Logo Halkbank 01 Eylül 19:13

Müşterimize posta kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 01 Eylül 18:32

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler