Halkbank Haksız Kısıtlamalar!

Muhammed Muhammed15 Şubat 19:51

Bir banka müşterisi düşünün. Bu kişi üstelik kadrolu devlet memuru olsun. Tek kusuru da zamanında bir kredi kullanmış, dananın kuyruğuna kadarını ödemiş ve borcu bitmeye yakın takibe düşmüş olsun. 

Takibe kalan bu borcunu yapılandırıp düzgün ödemeye devam etsin. Ki çok doğal ve normal bir durum buraya kadar anlattıklarım. Sen misin takibe düşen... (Yapılandırmış olman işi değiştirmiyor) İnternet bankacılığı kullanamazsın . Mobil şubeye giremezsin . Banka kartını dahi kullanamazsın. Ekstre'yi de göremezsin, alacaklıların kayıtlı İBAN numaralarını da. Faturalarını da ödeyemezsin. Adı banka! Hiçbir işini yapamazsın. Sen bir mahkumsun! 

Yatarsa maaşın şubeye gitmek zorundasın. O da hafta içi olacak. Sıra bekleyecek kimliğinle çekeceksin paranı. Pazartesiler de çok yoğun. Sıra gelmezse salıyı bekleyeceksin. Bugün olduğu gibi maaşınız cumartesi yatar ve siz kan kaybeden hastanıza kendi paranız dururken bankada, para dilenmek zorunda kalırsın çevreden. Teknoloji çağındayız ama sanki 80'lerdeyiz. 

Maaş bankan da kurumunca anlaşmalı olduğu için en az 2 sene değiştirilemez. Ödemeler için tek tek dolaşacaksın. Ödeme noktalarını, ATM'leri. Ya da başka bankaya atacaksın tüm paranı. İşlerini (havale EFT fatura ödeme vs.) başka banka üzerinden yürüteceksiniz. 

Siz benim işimi halledeceğim bir banka olamazsınız. Siz banka olamazsınız! Daha ilginci bunları dinleyip değerlendirecek muhatap kimse yok! Müşteri hizmetleri topu şubeye şube merkeze. Son cevapları ise teamülümüz böyle. Eksik kalın.

Cevaplar

profile-icon Muhammed 17 Şubat 19:13

"İlgide yer alan başvurunuza istinaden gerekli inceleme yapılmış olup, Bankamız uygulamasında aktif takip hesabı bulunan müşterilerimiz, takip hesap borç bakiyeleri kapatılana dek İnternet/Mobil Şube ve diyalog üzerinden işlem gerçekleştirememektedir. Bu süre zarfında işlemlerinizi size en yakın Halkbank Şubesi veya Bank24 ATM üzerinden gerçekleştirebilirsiniz." şeklinde mailime attığınız cevap bir çözüm değil hepten özürü kabahatinden büyük olma durumudur. Bank24 ATM'lerden de işlem gerçekleştirilebileceği hilaf-ı hakikattir. Bankanızın bu uygulamasının kesinlikle çok saçma ve zalimane olduğunu düşünüyorum. Alacağınız varsa kesinti yaparsınız! Tüm parayı rehin alıp güya ödemeye zorlama amacıyla müşterileri mağdur etme hakkınız yok!

Halkbank Logo Halkbank 17 Şubat 10:05

Müşterimize e-mail kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 17 Şubat 08:06

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler