Halkbank Hakkım Oluğu Halde Konut Kredimi Yapılandırmadılar

Suat Suat31 Mart 12:43

Halkbank Yakuplu şubesinden 1,09 dan konut kredisi kullanmıştım. 53 taksitimi gününde ödedim. Ocak ayında 0,99 dan yapılandırma için Yakuplu şubesine gittim. Yapılandırma için bana Halkbank'tan hayat sigortası, konut paketi, DASK, 3 adet otomatik ödeme, kredi kartı almak zorundasınız dediler. Bende mevcut geçerli olan hayat sigortam ve DASK paketim zaten var ama diğerlerini sizden yapalım dedim. Bana hayır bunları iptal ettirip bizden yapmazsanız yapılandırma yapmayız dediler. Kaldı ki DASK zaten iptal ettirebilen bir şey değil. Derdimi şube müdürüne anlatmak için görüşmek istedim ama bir müşterisine bu kadar sorumsuz ve ilgisiz cevap veren birini daha görmedim. Avukatımın bana gönderdiği bilgiye göre sigorta kanunu madde 32'ye göre beni illa sizin bankanızdan bunları almaya zorlayamazsınız kanun belli ve 2 tane banka bu hafta ceza aldı bu sebepten dolayı dedim ama dinlememek haricinde her şeyi yaptı. Bana bu durum bankamızın belirlediği kurallar dedi bende madem öyle bana verin yazılı şekilde bu kurallarınızı dedim. Tabii ki veremedi. 

Bende Yakuplu'nun bağlı olduğu 3.Bölge Müdürlüğü ile görüştüm. Bana böyle bir zorlama yapılamaz ve bu paketleri bizden almalısınız diye bir kararımız yok dedi. Yardımcı olacağını söyledi fakat kimse geri dönüş yapmadı. Daha sonrasında şubeye 3. Bölge Müdürlüğü şube böyle bir zorlama yapamaz dediğini söyledim. Bana 28.01.2020 tarihinde bir yazı mail attılar. Ekte bulabilirsiniz. Bankanın belirlediği ürünlere sahip olmadığım için yapılandırma yapmıyorlarmış. Dün yine aynı şubeyi başka bir konu için aradım sonrasında yapılandırma şartlarını sordum. Bana mevcut bir hayat sigortanız ve DASK'iniz var ise yeterli bize poliçesini vermeniz yeter dedi. Onları iptal ettirip sizden yaptırma zorunluluğum yok mu dedim yok tabii ki dedi. Bugün evrakları verecektim ama sabah aynı müşteri temsilcisi beni aradı siz yapamazsınız daha önce size zaten yazı gönderilmiş şimdi arkadaşlar beni uyardı dedi. 

Buradan anlıyorum ki şube bir art niyet içinde ve benim hakkımı yiyor. Bende hakkımı helal etmiyorum onlara. Düzenli olarak kredimi ödedim, Halk Sigorta'ya para verdim DASK ve konut paketi için ama onlar başka adresi sigortaladılar sonraki sene fark ettim bunu ama sesimi çıkarmadım hatadır olmuş dedim. Ama bu kadar hak yiyen bir bankacılık anlayışı olmaz. Genel Müdürlüğü arıyorum sonuç yok, 3. Bölge müdürlüğünü arıyorum sonuç yok. Krediyi sattıktan sonra bir daha müşteriyi dinlemiyorlar.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

profile-icon Suat 03 Nisan 13:55

Şimdi bende cevabımı yazayım anlamanız için. Buradan herkese söylüyorum yasal olarak hakkınız var aşağıdaki yazımda belirttiğim bilgiler avukatımın verdiği yasal bilgilerdir sizde bu yasal mevzuata göre hakkınızı arayın. Sayın yetkili Acaba merak ediyorum ve hakkım olduğuna da inanıyorum. Bende sizin mevzuatınıza uygun olmayan durumum nedir acaba. Bana bunu söyleyin sende eksik olan bu diye söyleyin de bileyim sebebini. Ben sizden bir ayrıcalık istemedim. Kaldı ki en son şube ile konulmamda 3 gün evvelinde bireyseldeki çalışan müşteri memnuniyetsizliği olduğu için artık bu sigortayı bizden yapma şartını genel müdürlük kaldırdı dedi. Kendi içiniz de bile çelişiyorsunuz. Galiba sizin o profesyonel dediğiniz personeliniz konuyu tam anlayamamış tekrar söylüyorum. Şubeniz mevcut hayat sigortam ve DASK poliçemi iptal edip Halkbankası'ndan yapmam şartı ile yapılandırma yapacağını belirtti. Bende onlara yasal mevzuatta böyle bir şey olmadığını ve bankanızın prosedürü bu ise bana yazılı verin diyorum ama veremiyorlar. Ben size yasal prosedürü belirteyim isterseniz ; Yasal mevzuat der ki ; Sigorta Kanunu Madde 32 iyi niyet (5) Kişilerin, sigorta şirketini seçme hakkı sınırlandırılamaz. Bir sözleşmenin unsurları içinde, taraflardan birinin bu sözleşmede yer alan herhangi bir hususta sigorta yapmaya zorunlu tutulduğu hallerde, söz konusu sigortanın belli bir şirkete yaptırılmasına ilişkin sözleşmeye konulmuş her türlü şart hükümsüzdür. Tekrarında ceza ciddi boyuta ulaşır. Tüketici yasası Sigorta yasası, tüketicinin Sigorta şirketi ve acentası seçme hakkını sınırlandırılacak her türlü zorlama sözleşmelere konulmuş maddeler geçersizdir demektedir. Bankaların kredi zorlamasıyla Sigorta yapmaya çalışmaları yasalara aykırıdır poliçe yapmak zorundasınız ancak bankadan yapmak zorunda değilsiniz bu konuda acentelerinize danışınız. Bu ihlalden dolayı Akbank 25.01.2020 tarihinde 15 gün hiçbir sigorta yapamama cezası ve maddi yaptırım aldı. Yapı Kredi Bankası da 187 milyon 140 bin 850 TL idari para cezası aldı. Anlaşılan o ki bankanız halen hatasında ısrar etmekde. Bende bilmenizi isterim ki bu sorunu çözmezseniz tüm yasal haklarımı kullanmaya 8 Mart itibari ile başlıyorum. Önce CİMER'e şikayetimi yazıp ardından bankanız hakkında suç duyurusunda bulunacağım.

profile-icon Suat 03 Nisan 13:54

Evet hiç cevap yazmıyorsunuz dediğimde nedense aniden bana komik bir mail geldi ; Sayın Suhat sayim, İlgi: 31/03/2020 tarihinde Şikayetvar.com aracılığı ile iletmiş olduğunuz K2000371613 referans no.lu başvurunuz, Konut kredisi yapılandırma talebiniz Bankamızın ilgili birimleri tarafından yasal ve idari mevzuat çerçevesinde değerlendirilmiş olup, uygun bulunmamıştır. Bankamızın değerlendirme süreçleri uzman ekiplerce, standart prosedürler çerçevesinde gerçekleştirilmekte ve keyfi uygulamalara kesinlikle yer verilmemektedir.

profile-icon Suat 03 Nisan 13:32

Hiç inandırıcı gelmiyorsunuz artık. 2 gündür kimse beni arayıp sormadı dahi. Otomatik mesaj atın ancak buraya

Halkbank Logo Halkbank 03 Nisan 10:52

Müşterimize e-mail kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 31 Mart 13:45

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler