Halkbank Habersizce Adımıza Fon Aldılar

Suat Suat4 hafta önce

3 sene önce Aydın Efeler Halkbank sanayi şubesinde konut kredisi kullandım. Kredi kullanımın sırasında ve bugüne kadar yapılan sigorta işlemlerinde şubede görevli h*** hanıma çok teşekkür ederiz. Ancak 18.09.20 tarihinde huriye hanımın yerinde olmaması sebebiyle aynı şubede görevli sanırım yönetim yardımcısı pozisyonunda görevli f** hanım sigorta işlemini gerçekleştirdi. DASK için kart ile ödeme yapacağımı, konut sigortasını nakit ödeme yapacağımı bildirdim f*** hanım 450 TL yatırmam gerektiğini söyledi, yatırdım. İşlemleri yaptı ancak bir poliçe vermedi sonuç olarak para yatırıyorum ne dekont ne poliçe verilmedi sorduğumda mail olarak gelecek dedi ve tabi gelmedi.

Arıyorum gönderilmesi için bir de laubalice bir yere mi vereceksiniz diye sorular soruyor telefonda. Sanane ben poliçemi istiyorum tabi kuşkulanıp mobil bankacılıktan hesap hareketlerine bakma gereği duyduk ve adımıza 125 TL'lik haberimiz olmadan fon alımı yapmış aradık yine şubeye çağırdı bizi işimizi gücümüzü bırakıp gittik hesabınızda fazla para olduğundan dolayı otomatik yapmıştır diye bir cevap aldık. Siz yatırdınız bana bu parayı nasıl hesapta fazla para olur diyorum. Yanlış hesaplamışım görüyorsunuz tekim gibi saçma bir cevap aldım. 

Bunu sorguladığım için bir de uf püf diye tepkiler alıyorum hanımefendiden aklımda hiç buraya yazmak yoktu ancak hanımefendinin güvenmiyorsanız bilmem ne takibi başlatabilirsiniz gibi bir cümlesi oldu o sebeple yazıyorum. 1 sana neden güveneyim tanımam etmem 2 kimi kime şikayet edeceğim sonuçta zimmetine geçirmedi banka bu kişiye bu yetkiyi veriyorsa bankaya şikayet etmek çok saçma olacağından buraya yazmak istedim. Param geri yattı başkalarınında aynı probleme karşı dikkatli olmalı adına yazıyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 4 hafta önce

Müşterimize e-mail kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 4 hafta önce

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler