22 Ekim
#12834297

Halkbank Haber Vermeden Kart Aidatı Yansıttı!

2 gün önce Halkbank'tan kartınızın asgari borcu ödenmemiştir şeklinde bir SMS geldi. 3-4 aydan bu yana kullanmadığım Paraf kredi kartına kart aidatı yansıtmışlar ve bu borç ödeme tarihi geçtiği için bir de faiz yansıtılmış. Öncelikle böyle bir borçtan haberdar edilmedim. 3-4 aydan beri kullanmadığım bir kart olduğu için borcu yok diye biliyorum. Müşteri hizmetlerini aradım, temmuz ekstrenizde bilgilendirme yapılmış diyor, bana bankanın gönderildi dediği ekstreler hiçbir zaman ulaşmadı. Hatta bununla ilgili e-postaya gönderilen talimatı iptal ettim, ekstreler basılı şekilde gelsin diye. 3-4 gün sonra Halkbank'tan aradılar sizi e-ekstre'ye geçirelim diye. Ben de bana e-posta yoluyla ekstreler gelmediği için iptal ettim dedim. Ben yeniden kaydınızı alayım bundan sonra gelecek dedi, tekrar e-mail hesabıma ekstre gelecek şekilde ayarlandı sözde. Ama değişen bir şey olmadı, yine ekstreler e-mail adresime gelmedi.


Son olarak da benden habersiz şekilde kesilen bu kart aidatı borç olarak yansıtılmış, haberim olmadığı için son ödeme tarihi de geçmiş. Pazartesi bu sorunla ilgili olarak Halkbank'ı aradım size dönüş yapılacak denildi. Ama bugün akşam eve gelince gördüm ki, Halkbank'ın ekstreler için çalışmayan e-mail adresime tehdit içerikli bir e-posta gönderilmiş, borcunuzun asgari tutarını ödemediniz bu durumdan kredi puanınızın etkilenmemesi için borcunuzu ödeyiniz şeklinde bir mail gelmiş. Sorun ben de değil, bankanızın hatasından kaynaklanan bir problem var. Kartıma aidat yansıtılacağından ekstreler e-posta adresime ulaşmadığı için haberim olmadı, bilgilendirme yapmadan bu ücreti kesemezsiniz, kaldı ki borcunuzun ödemesini yapmadınız şeklinde tarafıma SMS gönderilene kadar benim borçtan bile haberim yoktu. Bu nedenlerle kart ücretinin ve yansıtılan faizinin iptal edilmesini, kredi kartımın da kapatılmasını talep ediyorum.

Erhan Erhan 607 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Halkbank Temsilcisi24 Ekim

    Müşterimize posta kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

  • Halkbank Temsilcisi23 Ekim

    Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları