sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Halkbank Güvenlik Zaafiyeti!

Bahar Bahar1 yıl önce

Bugün maaş hesap kartım olan Bank24 kartımdan 4 farklı işlem ile toplamda 1500 TL para çekilmiş ve bunlardan iki tanesi 81$ olarak yapılmış. Dolar ile işlem yapıldığı için bankadan bilgilendirme mesajı gelmiş fakat ben bunları yarım saat sonra fark ettim. Diğer iki işlem TL olarak yapıldığı için bu mesajları görene kadar hiçbir şeyden haberim olmadı. Kartım bende olmasına rağmen böyle bir güvenlik zafiyetinin nasıl meydana geldiğini aklım almıyor. Hemen müşteri hizmetlerini arayıp Bank24 kartımı ve kredi kartımı iptal ettirdim. Mağduriyetimin bir an önce giderilmesini ve çekilen tutarın tarafıma iade edilmesini talep ediyorum. Memur olduğum için önümüzdeki ayın 15'ine kadar neredeyse parasız kaldım ve ne yapacağımı bilmiyorum. Umarım en kısa sürede bankadan bir açıklama gelir ve bu konuyu bir çözüme kavuştururlar.

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum

Cevaplar

profile-icon Bahar 1 yıl önce

İki haftayı geçti ama hala hiçbir bilgilendirme yok. Bu kadar ilgisizlik olur açıkçası

profile-icon Bahar 1 yıl önce

Bir hafta olacak hala hiçbir sonuç elde edemedim. Bu kadar zor mu parayı kimin nereden ve nasıl çektiğini bulmak? Hizmetinizden hiçbir şekilde memnun değilim. Paramı kaybettim ve parasız bir şekilde hala işlem yapmanızı bekliyorum.

Halkbank Logo Halkbank 1 yıl önce

Müşterimize e-mail kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 1 yıl önce

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Ziyaretçi 1 yıl önce  

    Üzerinden 3 ay geçmesine rağmen hala hiçbir bilgilendirme yapmayan bu kadar iş bilmez bir kurum yok sanırım. Maaş hesabım bu bankada olmasa bir dakika kalmam. Bu kadar rezil olunur.

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler