08 Mart
#11689987

Halkbank Gişe Personeli İşlem Yapmadı!

Bugün saat 10.45 civarında Pursaklar Halkbank'na gişeden oğlumun kurs ücretini yatırmak istedim. Gişe personeli bu işlemin ATM'den yatırılacağını söyledi (Kurs çalıştığım okulda). Gişeden yatıran velilerin olduğunu söylediğimde çalışan bana dün akşam saat beşte böyle bir karar aldık dedi. Dışarı çıkıp ATM'den yatıracağım sırada güvenlik personeli arkadaşına elinle şifreni saklarsan kimse göremez diyordu (Bir hafta önce bir öğretmen arkadaşın hesabı bu ATM'de kopyalandı, bulunan, ulu orta söylenen yöntem çok ilkeldi, bunu sorduğumda hocam bir kere olmuş bunda bir şey yok dedi) . Bu arada bankamatiğimi ATM tanımadı. 5 dakika önce para çekmeme rağmen. Bu sefer de kartsız ücreti yatırmak için T.C. Numaramı girince 5 TL havale parası kesmek istenildi. Üstelik banka anlaşmasına göre, bankadan maaş alan personelden EFT ve havale ücreti alınmaması gerekiyordu. Gişe çalışanı bu konuda yardımcı olamayacağını söyledi.

Hidayet Hidayet 1.249 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Halkbank Temsilcisi19 Mart

    Müşterimize 11/03/2019 tarihinde telefon kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

  • Hidayet12 Mart

    Beni müşteri hizmetlerinden arayıp özür dilediğinizde bahaneniz çok komikti. Banka yoğunluğundan dolayı sizinle gerekli şekilde ilgilenilmedi. Oysa Pursaklar şubesinde o saat aralığında sadece 2 müşteri vardı. Bankanıza ait kredi kartını bir ay içinde ödeyip kapatacağım. Sizin profesyonel bankacılık anlayışınız bu mu? Sistemden bankanın bu saat aralığında gerçekten yoğun olup olmadığını kontrol etmek yerine, adet yerini bulsun diye geçiştirri bir açıklama ile aramanız da çok komikti.

  • Halkbank Temsilcisi11 Mart

    Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları