Halkbank Gerekçesiz Kısıtlama

Tuğrul Tuğrul1 ay önce

İstanbul Kağıthane Gültepe Halkbank maaşlı müşterisiyim. Bazı ödemelerimi telefon bankacılığı ile yapıyordum. Kısıtlama olduğundan ödememi yapamadım. Merkezi aradım, şubenizden halledin diye yönlendiler. Cuma şubeye Gültepe müşteri hizmetlerine gittim saat 14.40 ta isleme başladık pazartesi hallolur dediler. Bu teknolojik şartlarda cumanın isini pazartesiye erteleten hantal bir bankacılık sistemi olamaz. Şubede neden kısıtlama olduğunu sorduğumda sesinizi genç bulduklarından kısıtlama olmuştur diye sözlü cevap verdiler. Bu saçma erteleme ve saçma bahane sistemi ile hizmet değil sıkıntı vermektedir.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 1 ay önce

Müşterimize SMS kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 1 ay önce

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler