Halkbank ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

İrem'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Halkbank Geçmiş Döneme Ait Dekont Verilmiyor

596görüntüleme
İrem
İrem 25 Ekim 2019 19:27

İlkokula bağlı anasınıfında görev yapıyorum. İki gündür eylül ve ekim aidatlarını koyduğum dosyayı bulamıyorum. Velilerime durumu izah edip talep ettikleri takdirde tekrar dekont alabileceklerini söyledim. Bir velim Halkbank Sultançiftliği şubesine gittiğinde veznedeki kadının alaycı tavrıyla karşılaşmış. Şimdi bununla uğraşmayacağını, çok vaktini alacağını söylemiş. Bilgi Edinme Kanununda dekontların istendiği takdirde tekrar çıkarabileceği yazıyor. Zaten bunun için dekontlar uzun süre banka arşivinde saklanıyor. Bu dekontlar sisteme işleneceği için benim için gerçekten çok önemli. Velilerim elden yatırmış, T.C. Kimlik numarası ile dekontları tekrar alma şansları var mı, ya da bu dekontların toplu olarak mail ile bana atılma şansı yok mu? Velilerimin boş yere yönlendirmek istemiyorum. İlgilenirseniz sevinirim.

Halkbank Logo
Halkbank28 Ekim 2019 09:16

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

İrem
İrem28 Ekim 2019 23:02

Bugün yönlendirdiğim velilerden dekont başına 5 TL talep edilmiş. Bu talebin kanunda bir yeri var mıdır? Hakları olan bir belgeyi isterken ücret alınması gerekir mi? Üstelik bir kamu bankasında... Bunun cevabını da bekliyorum sizden. Saniyeler içinde çıkarılabilen bir kağıt parçasının 5 TL etmesini aklım almıyor. Bildiğim kadarıyla 10 sayfadan üzeri belgelerde ücret talep edilir. Özel bankalarda bile böyle bir işleyiş yokken kamu bankasında olması beni üzdü

Halkbank Logo
Halkbank31 Ekim 2019 18:17

Müşterimize e-mail kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler