22 Temmuz
#12307577

Halkbank Farklı Şubeden Çekim Masrafı Alıyor

Emekliyim ve emekli maaşımı Halkbank'tan alıyorum. Paramı başka şubeden çekmek istediğimde şube masraf talep etti. Ancak, burada hukuka uygun olmayan bir başka durum söz konusu, şöyle ki: Bank 24 kartımın kırılma nedeniyle yenilenmesi talebinde bulundum, kartın ulaşma süresi içinde günlük çekme limiti sorunu yaşamamak için (kendi talebimle) kredi kartımı " aynı zamanda bank 24 kartı gibi kullanabilmek amacıyla " emekli maaş hesabıma bağlattırdım. Buna rağmen bankamatik çekme işlemi sırasında " günlük çekim limiti aşımı " mesajı aldım. Çengelköy Şubesi'ne girerek, hesabımdan gişe işlemiyle para çekmek istediğimde, görevli arkadaş, hesabımın başka şubede olması nedeniyle masraf ödemem gerektiğini ifade etti. Ben de çekme işleminin iptal edilmesini rica edip, şubeden ayrıldım.


Digital bankacılık çağını yaşadığımız bu günlerde, şube farklılığı nedeniyle masraf talep edilmesi anlaşılabilir bir durum değildir. Böylelikle; Bank 24 kartımın değiştirilmesi talebim sırasında tam ve doğru bilgilendirilmemiş olduğumu, bank 24 kartları dışında günlük limit üzeri tutar tanımlanamadığını da öğrenmiş oldum, bu eksik bilgilendirilme hususunu da ayrıca vurgulamak isterim.


Bank 24 kartımın teslim süresinin hızlandırılmasını ve bankanızın bu tür teknik nedenler ve sistem uygulamaları nedeniyle oluşan bu geçici durumlar için, genel tanımla yürütülen masraf uygulamalarını gözden geçirmesini rica ederim.

Latif Latif 1.447 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Latif'in Teşekkür Mesajı24 Temmuz

    Bahse konu bank 24 kartım, şikayetimi takip eden gün, tarafıma teslim edilmiştir. Bunun için teşekkür eder, başka şube çekim işlemi masrafı konusunun, genel bankacılık faaliyetleri ve rekabet koşulları dikkate alınarak, değerlendirilmesi hususunu tekrar hatırlatmak isterim.

  • Halkbank Temsilcisi22 Temmuz

    Müşterimize telefon kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

  • Halkbank Temsilcisi22 Temmuz

    Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları