09 Ekim
Yorum Yap
#11007941

Halkbank Esnaf Kredisi Ödemesi!

Dudullu Natoyolu şubesinden kullanmış olduğum esnaf kredisine ait kredimizi 3 aylık dönemlerde ödemekteyiz. Mevcut memleket problemlerinden ve piyasadan kaynaklanan finansal problemlerden dolayı kredimin bir taksitini geciktirdim. (05.04.2018 tarihli) Taksidimin gecikmesinin 2 gün sonrası ödemek istedim fakat taksit alımını şube ve ya diğer şubelerden gerçekleştiremedim. Bu arada internet bankacılığımı iptal edilmiş sisteme giremiyorum. 12 bin TL bir bedeli bankamatikten hesaba yatırdım. Bana sundukları seçenek resmen olumsuzluklar üzerine kurulu olduğundan yapılandırmayı 30 bin TL alıp geri kalan kısmını da 24 ay vade yapabileceklerini söylediler. Benim bu bedeli bulmam imkansız olduğundan mevcut hesapta bulunan bedeli KMH, kredi kartı ve pos komisyon bedeline yatırmışlar (Bilgim dahilinde değil, bu bedel 6 aylık kredi bedelim) Sonrasında bütün her şeyimi pasif hale getirmişler ve avukata vermişler. Ban ipotekteki dairemin satışa çıkarmak istedikleri ama mahkeme red karar verdiği bir ihbarname geldi. Sonrasında itiraz ettik ve şu anda mahkemeliğiz. Durumun özeti şu asıl olur da böyle bir krizde esnafın yanında olması gereken bir Halkbank kendini sahibi sandıkları şubedeki insanlar tarafın böylece insanlar mağdur edile biliniyor. Şu anda insanlar esnaf iş yapsın diye ülke işsizlik vs... Sorun yaşamasın diye uğraşırken nasıl bir hakla bu insanlar 2 günlük gecikmeyi bahane ederek sorunları dağ yapmaya ve zor durumda olan ödeme güçlüğü çeken esnafı öldürmeye yönelik harekete cesaret edebiliyor. Konu ile ilgili BDDK ya da şikayetlerimi yapacağım. Bana gerekli cevaplar verilmemekte ve sorunu en üst aşamaya kadar çıkaracağımı bilmenizi isterim.

Mustafa 1.831 Okunma

Cevaplar

  • Halkbank Temsilcisi10 Ekim

    Müşterimize telefon kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

  • Halkbank Temsilcisi10 Ekim

    Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler