Halkbank Esnaf Kredisi Ödeme Planı Verilmiyor

Cihan Cihan03 Eylül 17:02

Günlerdir uğraşıyorum ödeme planı verebilecek bir yetkiliye ulaşamadım en son görüştüğüm müşteri temsilcisi şubeye gitmem gerektiğini söyledi, bu pandemi zamanı şubeye yönlendirilmek akıl işi değil. Bir başka müşteri temsilcisi internet şubesi üzerinden giriş yapabileceğimi söyledi şifre almam için defalarca deneme yaptık fakat sistem şifre vermiyor.

Banka uygulaması indirdim orada alacağım şifre ile internet şubesine de giriş yapabileceğim yazıyor deniyorum bu seferde bilmem ne sözleşmesi imzalamam gerekiyormuş onun için şubeye gitmem gerekiyormuş, bu sözleşmeyi biz kredi çekerken neden imzalatmamışlar ve neden yine pandemi dönemi bankaya yönlendiriliyoruz, üstelik bankaya gitseniz bile bütün bankalarda sıra numarası alamıyorsunuz dışarıda insanlar mesafesizce bekletiliyorlar halbuki sıra numarası verilse eskisi gibi sıra numaramızı alıp herhangi bir yerde bekleyebiliriz bu pandemi dönemi bankaların yaptığı en saçma uygulamalardan bir tanesi bunu da özellikle belirtmek istiyorum. Sonuç olarak benim esnaf kredisi ödeme zamanım geldi fakat elimde bir ödeme planı yok ve ödeyemiyorum.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 09 Eylül 11:37

Müşterimize şube kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

profile-icon Cihan 03 Eylül 17:31

Daha önceki başkalarının şikayet mesajlarını da okudum hep aynı otomatik cevap veriliyor başka bir şey yok, Benim evimde 85 yaşında annem ve babam var ve ben şubeye gitmek istemiyorum, ilgili banka şubesi telefonları direk kapatıyor ulaşmak imkansız ayrıca bankanın müşteri hizmetleri temsilcisi biz esnaf kredisi hesaplarını göremiyoruz diyorlar, bir ödeme planı göndermek bu kadar zor mu anlayamadım yoksa altında başka bir amaç mı yatıyor diye düşünmüyor değilim, Biz kantinciler esnafı olarak Mart ayından bu yana kapalıyız ve ne zaman faaliyete geçeceğiz oda belli değil en azından ilk taksitimizi çektiğimiz kredinin bir parçasıyla ödeyelim veya erteleme şansımız varsa onu deneyelim istiyoruz fakat ortada herhangi bir resmi yazılı ödeme belgemiz yok maalesef.

Halkbank Logo Halkbank 03 Eylül 17:19

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler