Halkbank Esnaf Kredisi Çektim Ama Faizleri Yükselmiş

Hüseyin Hüseyin4 hafta önce

Pandemi döneminde esnafa destek kredisi adı altında 25000 TL kredi kullandım ilk 2 taksiti yatırdım 3 uncu taksiti de hesapta para bıraktım ama tahsil edilmemiş bankaya gittim faiz oranlarının yükseldiği söylendi. Oda kaydı yaptırmadığım için 90 gün süre verilmiş bunu kredi çekerken tarafıma herhangi bir bilgi verilmedi. Oda kaydımın olmadığını ben memur arkadaşa söyledim Ve oda kaydına gerek yok denildi şimdi 90 gün sürenin geçtiğini faizlerinin yükseldiğini söylüyor. 

Genel merkezi arayın. Şikayet oluşturun dedi. Aradım biz buradan herhangi bir şikayet alamayız diyorlar KOBİ krediyle ilgili işlem yapamayız sadece şube yapabilir diyor. Şubeye gidiyorum o da yapamıyor. Ne yapmamız gerekiyor. Ödeyecek gücümüz olsa da ödesek ama bu dönemde çok zor görünüyor. Esnaf sicil odasına kayıt yaptırmam için ek süre talep ediyorum. Sicile üye olduktan sonrada faizlerin düşmesini istiyorum. Bu şekilde ödeme yapacaksan 25 bin liralık kredi oluyor. 60 bin lira odaya baştan kayıt olun deseler ödeyeceğimiz para 1000 lira bu durumda ödemeyi nasıl yapalım esnaf kredisi normal ihtiyaç kredisinden daha fazla bir tutarda.

Cevaplar

profile-icon Hüseyin 1 hafta önce

Bilgi falan veren olmadı krediyi çekerken iyi güzel hoş hemen veriyorsunuz oda kaydı gerek yok diyorsunuz ama 3 ay sonra biz size söyledik imzaladınız diyorsunuz evrakları şubedeki güvenlik görevlisi imzalattı eğer 3 ay içinde odaya kayıt olmamız gerektiğini söyleseniz gider kayıt olurduk neden boşu boşuna 14 bin tl faiz fazla ödeyelim bizim paramız mı çok

Halkbank Logo Halkbank 4 hafta önce

Müşterimize e-mail kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 4 hafta önce

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Serdar 1 hafta önce  

    Herhangi bir düzenleme yapıldı mı acaba bizde aynı dertten muzdaribiz cevap verirseniz sevinirim

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler