Halkbank Esnaf Destek Kredisi

Ercan Ercan30 Nisan 22:50

30 Mart Günü Halkbank internet sitesinden krediye başvurdum. Şube Tercihimi İstanbul/Bayrampaşa Terazidere Şubesi olarak seçtim. Başvurunuz alındı diye SMS geldi tüm şartları sağlamama rağmen başvurduğum günden bugüne olumlu veya olumsuz dönüş sağlanmadı. Halkbank'ın müşteri hizmetlerini KOBİ diyalog'u aramama rağmen telefonlarıma cevap verilmedi. Terazidere şubesini defalarca aradım ancak açan olmadı. 7 marttan sonra aradığım günlerde ise şubemiz geçici olarak kapatılmıştır anonsu veriliyor. Çevreden öğrendiğime göre virüs sebebiyle kapalıymış kredimi başka şubeye yönlendiremiyorum. İş yerim 40 gündür kapalı ödenecek kira ve faturalarım birikti. Lütfen bana bir yol gösterin. Kredimi İstanbul Avrupa içerisinde başka bir şubeye yönlendirseniz de razıyım. Bu zor günlerde böyle belirsizlik insanın canını sıkıyor.

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 18 Mayıs 12:52

Sayın Müşterimiz; Onaylanan kredinizi https://www.halkbank.com.tr/21546-bireysel_temel_ihtiyac_destek_kredisi_ linki üzerinden gerekli işlem adımlarını tamamlayarak adınıza açılacak vadesiz hesaba aktarabilir ve Bank24 ATM 'lerimizden Kartsız İşlem menüsünden Bireysel Destek Kredisi Çekme seçeneğinden çekebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 04 Mayıs 08:25

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler