31 Ekim
#12883052

Halkbank Emet Şubesi Ve Personellerinden Şikayetçiyim!

Halkbank'tan Emet şubesinden ve personellerinden şikayetçiyim, bu nasıl bir bankadır arkadaş mutlu müşteri merkezi var yazıyorsun şikayet ediyorsun hiçbir şeye faydası yok aynı taş aynı hamam şube yapmış biz bir şey yapamıyoruz diyor sanki bu şube başka yere bağlı arkadaş bankanın maaş müşterisiyim evet ödeme zorluğu çekiyorum kredim var kredi kartım var ancak başka banka ya da var borcum kişisel harcamam var maaşımı çektirmemek için şubedeki personel her şeye kısıt koyuyor maaş hesabımı kartta göstermiyor maaş yatıyor bankamatiğe gidiyorum maaş hesabımı göremiyorum hesaba yatan parayı sormadan karta ödeme yapıyor minimum tutarı bile karşılamayan parayı kesip karta ödeyim zor durumda bırakıyor şans oyunlarına kısıt koyuyor havale EFT limitlerini kısıyor merkezden iletişim kısmına yazıyoruz hiçbir şey yapmıyorlar veya yapmıyorlar ne işe yarar bu mutlu müşteri merkezi Halkbank Emet şubesinde bu sorunları yaşıyorum kartımız var borcumuz var diye her şeyi yapmaya hakkı var mı bu şube personelinin benimle bir sıkıntısı mı var bu arkadaşın?

İsmail İsmail 908 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • İsmail02 Kasım

    Halkbank com tr den yapılan şikayete hiçbir işlem yapılmıyor kısıtları kaldırın diyoruz şubeden yapılmış biz düzeltemiyoruz diyorlar ne ise yariyo diyalog ya da mutlu müşteri merkezi illa şubeye müşteri temsilcisi denen adamla kotu ol kavga etmi demek isteniyor şans oyunları kısıtı ne demek maas hesabini kartta göstermemek ne demek bunları kaç kez yazdık bankaya şubeye gidin demekten başka bir ise yaradıkları yok

  • Halkbank Temsilcisi01 Kasım

    Müşterimize 17/10/2019 tarihinde telefon kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

  • Halkbank Temsilcisi01 Kasım

    Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları