19 Ekim 2013

Halkbank Ekstre Göndermiyor!

Halkbank kredi kartımı 2 yıldır kullanmaktayım. 2 yıllık süre içerisinde banka bana basılı ekstre göndermemektedir. İnternet şubesinden ekstre talimatı vermeme rağmen kayıtlı e-mail adresime de e-ekstre gelmemektedir.


Bankanın son 6 aylık ekstrelerimi e-mail adresime göndermesini ve düzenli olarak pdf formatında ekstre göndermesini talep etmekteyim. Ekstre gönderimi kanunen zorunludur. Banka yetkilileri ekstre gönderim talebime kayıtsız kalmaktadır. Başvurularımı işleme koymamaktadır. Gereğinin yapılmasını istiyorum.

Murat 229 Okunma

Cevaplar

  • Murat22 Ekim 2013

    Şikayetimden sonra Halkbank'ın bir müşteri temsilcisi benimle iletişime geçti.Ancak maalesef istediğim kredi kartı ekstreleri gönderilmedi.Başka bir kartımın ekstresi gönderildi.Pdf formatında 3 adet ekstre istemiştim.Bu ekstreler tarafıma gönderilmedi!

  • Halkbank Temsilcisi21 Ekim 2013

    Müşterimize telefon kanalı ile bilgi verilmiştir. Bilgilerinizi rica ederiz. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 444 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön