Halkbank EFT İadesinde EFT Ücretini Ödemiyor

Emre Emre04 Ekim 2019 16:16

04.10.2019 tarihinde Ziraat Bankası kredi kartıma yapmış olduğum EFT'ler iptal oldu ve iki EFT'nin de ücreti EFT tutarları hesabıma geri iade edildiği halde geri ödenmedi. Müşteri hizmetlerini aradığımda ise para bankamızdan çıktığı için EFT tutarı size iade edilemiyor dediler ve isterseniz maaş hesabınızın şubesi olan Denizli/Bakırlı şubesini arayın onlar yardımcı olur dediler. Şubeyi aradığımda ise internet üzerinden işlem yaptığınız için EFT ücreti size iade edilemez dediler.

Buradaki EFT ücretleri 4.50+4.50 olmak üzere toplam 9.00 TL. Ben parasında değilim ama benim gibi birçok kişiye aynı muamele yapıldığında ortaya çıkan paranın tutarı gerçekten de içler acısı. Diyorum ki ben kaç aydır aynı EFT işlemini defalarca yaptım ve bir problem çıkma olasılığı kesinlikle yoktur diyorum, fakat dalga geçer gibi yapabileceğimiz hiçbir şey yok deyip başlarından atıyorlar. Genel merkezdeki müşteri temsilcisi ise saygısızca isterseniz Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurabilirsiniz dedi. Memleketimin geldiği duruma bak. Gerçekten çok yazık.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Emre 08 Ekim 2019 10:23

Sanki problem çözülmüş gibi neden buraya üstü kapalı yazıyorsunuz? Bana gönderdiğiniz mail ve mesajın ne olduğunu neden yazmıyorsunuz? Gelen mail ve mesaj: "Bankamıza iletmiş olduğunuz eft problemleri ile ilgili sorununuz incelenmiş ve itirazınız/talebiniz uygun bulunmamıştır." Hiçbir hata ve eksik bilgi olmamasına rağmen resmen durduk yere ve haksız yere para kestiler. Ben işin parasında değilim. Haksızlığa ve haksız kazanca karşıyım. Yapılamayan işlemden bile haksız yere para kesilip iade edilmemesini karşıyım. Tebrik ederim. Gerçekten ayakta alkışlıyorum. Bu bankacılık sistemi gerçekten mükemmel işliyor. Bahaneler ve sebepler ile vatandaşın sırtına kurumsallık adı altında ufak ufak kesinti ve ödemelerle binilmesi ve vatandaşın da bu durumlara "aman ne olacak, giden 3-5 lira için mi uğraşacağım" diye tepkisiz kalacağının öngörülmesi gerçekten de takdire şayan bir ironi sistemidir. Hepinizi tekrardan ayakta alkışlayarak tebrik eder, başarılarınızın devamı dilerim. Saygılarımla.

Halkbank Logo Halkbank 08 Ekim 2019 09:57

Müşterimize e-mail kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

profile-icon Emre 04 Ekim 2019 16:30

Aradığımda çözüm yerine başınızdan atıp yapacak hiçbir şey yok dediğiniz için gelip buraya yazdım. Aynı işlemi birkaç kere daha tekrarlayacağım ve yine iptal işlemleri olursa her işlemde ben eft tutarı mı ödeyeceğim diye sorduğumda bile ''tabii ki Beyefendi'' diye cevap veren personeliniz olduğu için gelip buraya yazıyorum. Buraya ''kopyala yapıştır'' yapmak kolay, çözüme gelince yapacak bir şey yok deyip başınızdan atmak çok daha kolay. Tebrik ederim.

Halkbank Logo Halkbank 04 Ekim 2019 16:24

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler