Halkbank Diyalog'un İşlevsizliği, Eft Kısıtını Kaldıramamaları

Nuray Nuray16 Eylül 17:35

İki gündür yoğunluk bahaneleri nedeni ile farklı saatlerde diyalogu arıyorum basit bir EFT kısıtını kaldırmaları için. İlk aradığım birimin müşteri temsilcisi hemen cevap verip başka birime aktarıyor. Aktarıldığım ikinci temsilci de hemen cevap verip beni yine başka bir birime aktarıyor. Üçüncü birimde dakikalarca bekletilmeme rağmen sıra bana asla gelmiyor tabi sıra ve yoğunluk diye bir şey olduğuna artık inanmıyorum. Sonuçta diğer 2 birim saniyeler içinde cevap verebiliyor. Nitekim ben çağrıyı sonlandırmak zorunda kalıyorum zira Turkcell'in sahibi değilim dakikalarımın çoğunu tükettim. Ayrıca para transferi yapmam gereken yerlere para ulaştıramadım, kredi kartımın son ödeme tarihi geçti. Şikayet oluşturdum onu da kendilerine göre sadece aktarılamama olarak yazmışlar. Tarafıma da dönüş yapmıyorlar. Bugün yine şikayet oluşturdum. Buradan da yazıyorum ve yazılanları okuduğumda herkesin sorununun benzer ve çözülmüyor olduğunu gördüm. 10 yıldır tesadüfen maaş hesabım hep Ziraat'e denk geldi böyle şeyler yaşamadım. Telefonda 3-4 dakika içinde yardımcı oluyorlar. Bu bankadan sosyal hayatı destek kredisi kullanırken de 4 gün bankada oturup zorlanmış ve işlemi yapan kişinin iş bilmez olduğunu sanmıştım. Ancak şimdi maaş müşterisi olarak görüyorum ki her işlemleri sıkıntılı. Lütfen benim ve tüm müşterilerinizin sorunlarını çözebilecek bir diyalog sistemi geliştirin. Bir devlet Bankası olarak gereğini yapın. Diğer devlet bankalarında bu denli sıkıntılar yaşandığına kendimce şahit olmadım

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 17 Eylül 11:01

Müşterimize e-mail kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 17 Eylül 08:06

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler