10 Ekim 2017
#9679348

Halkbank Diyalog Ve İnternet Bankacılığı Sorunları!

Çağrı merkeziyle üç kere konuşmama, üç kere şifre üretmeme rağmen internet bankacılığımı kullanmaya devam edemiyorum. Belli bir noktada aynı parolayı tekrar yazmam isteniyor ve ben oluşturduğum parolayı yazdığımda "sadece rakamlardan oluşan parolanızı girdiniz" gibi bir hata veriyor. Ancak zaten Halkbank diyalog tarafından ben öyle yönlendirildim, hem de üç kere. Kartla şifre oluşturma işlemini de "kartınız bu kullanıma engellenmiştir. " uyarısı sebebiyle gerçekleştiremiyorum. Yurt dışında olmama rağmen kaç dakika konuşup ödediğim paradan bahsetmiyorum bile. Sorun çözülmüş olsa önemli olmayacak. Ancak yurt dışındayım ve mail atarak da bankayla iletişime geçmeye çalışsam da geri dönüş alamadım ve tüm işlemlerimi internet üzerinden gerçekleştirmek zorundayım. En kısa zamanda çözebilirseniz sevinirim, Halkbank sayesinde ön gündür büyük bir mağduriyet içerisindeyim.

Sena Sena 1.283 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Sena16 Ekim 2017

    Yurt dışında olduğum için telefonla bana ulaşmaya çalışmamanızı rica etmiştim ancak birçok kere telefonla arandım. Tek iletişimim internet yoluyla ve e-mail yoluyla herhangi bir bilgilendirme alamadım söylediğinizin aksine, SMS yoluyla bana iletilen "teknik destek verilerek sorununuz giderilmiştir. " ibaresi yer alan mesajdan sonra tekrar "Kart ile şifre üret" butonuyla işlem yapmaya çalıştım ancak resimdeki sorunla karşılaştım yine. Bu hafta içerisinde hesabımdaki parayı bulunduğum yere göndermem gerekiyor ve kaç gündür basit bir sorun giderilemedi. En kısa zamanda giderilmesini arz ederim.

  • Halkbank Temsilcisi16 Ekim 2017

    Müşterimize e-mail kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

  • Halkbank Temsilcisi10 Ekim 2017

    Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları