Halkbank Diyalog Müşterinin Hiçbir İşlemini Yapmıyor

Hatice Hatice17 Eylül 17:03

Halkbank maaş müşterisi olarak uzun yıllardır bu bankayı kullanıyorum. Mobil bankacılıktan havale ve EFT işlemine geçici süreyle kısıt koydum. Kaldırmak için müşteri hizmetlerini aradığım tam 1 saat hatta kalmama ve 6 müşteri temsilcisine bağlanmama rağmen bir türlü ilgili birime ulaşamadım. En sonunda pes edip bıraktım. 

Dedim herhalde gündüz yoğunlar akşam deneyeyim. Birkaç gün sonra tekrar denediğimde yine aynı yöntem 4 farklı müşteri temsilcisine bağlanmama rağmen bir türlü işlemimi yapmadıkları gibi dalga geçer gibi sürekli ilgili birime bağlıyoruz deyip bağlamıyorlar. 

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Hatice 19 Eylül 12:47

Sayın yetkililer problem işlem yapamadığınız halde yaparmış gibi davranıp bir saat müşteriyi hatta tutmanız. 6 farklı müşteri temsilcisine bağlayıp işini yapar gibi görünmeniz. Şu anda sistem arızamız var şubeye gidin deseniz anlayışla karşılayacağım. Zaten şikayetim müşteriyle alay edercesine müşteri temsilcileri arasında dolaştırmanız. Bu insana saygısızlıktır.

Halkbank Logo Halkbank 18 Eylül 08:46

Sayın Müşterimiz; Sizlerin sağlığını korumak amacıyla işlemlerinize Dialog’dan yardımcı oluyoruz. Bu nedenle hatlarımızda yoğunluk yaşanmaktadır. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 18 Eylül 07:51

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler