Halkbank Diyalog Hizmet Personelinin Tavrı!

Pelin Pelin4 ay önce

Bank24 kartımı yurt içi ve yurt dışı ödemelere açmak için diyalog hattını aradım. Bir sürü aktarım sonrası ve bir sürü şifre girimi sonrası sıra bekleyerek personel ile konuşma fırsatı buldum. Ben mahcup bir tavırla soru sorarken personel gayet samimiyetsiz ve baştan savma bir tavırla cümlelerimi yarıda keserek benimle iletişim kurdu. Hiçbir bilgilendirme yapmadı. Kendi ağzının içinden konuştu tabiri caizse. Personel, işleminiz gerçekleşmiştir dediği halde işlemim gerçekleşmedi. Ve bununla ilgili de hiçbir bilgilendirme yapılmadı.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 3 ay önce

Müşterimize e-mail kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 4 ay önce

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler