Toplam çözüm sayısı
..
Halkbank ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Bilal'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız 1

Halkbank Dijital Şifre Oluşturma Sorunu

574görüntüleme
Bilal
Bilal 11 Ocak 18:23

Sabah müşteri hizmetlerini aradığımda şifre yenileme işlemi 01.01.2021 tarihinden itibaren yalnızca şubelerden gerçekleşiyor denildi. Şubeye gittiğimde dilekçe yazdık şifre gelecek telefonunuza denildi ama henüz bir şifre yok. Müşteri hizmetleri ile görüştüm. İki kez beni sesli yanıt sistemine yönlendirdi. Fakat sesli yanıt sistemi işleminizi gerçekleştiremiyorum deyip görüşmeyi sonlandırıyor. Banka kartım gelmedi hala 1 ayı geçti. Başvuru üzerinden yanlış adrese gönderim yapılmış. Şubeye talebini bugün gerçekleştirdim ancak kartım elimde olmadığı için hiçbir şekilde dijital parola oluşturamıyorum. Maaş hesabım ve maaşım yattı mı yatmadı mı göremiyorum. 

Bu konu ile ilgili şikayet oluşturmak için müşteri hizmetlerini beklemekteyim. 15 dakika oldu hala bekletiyorlar. Ben böyle bir saçmalık görmedim. Diğer bankalarla olan işlemlerimi müşteri hizmetleri ile gerçekleştirdim ama ne hikmetse Halkbank sorun çıkartıyor. Maaş hesabımı değişme imkanım olsa anında değiştiririm. Bu konu ile ilgili çalışmakta olduğum il sağlık müdürlüğüne bu konuyu arz edeceğim gereğinin yapılması için...

Halkbank Logo
Halkbank12 Ocak 08:02

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo
Halkbank12 Ocak 10:48

Sayın Müşterimiz; Sizlerin sağlığını korumak amacıyla işlemlerinize Dialog’dan yardımcı oluyoruz. Bu nedenle hatlarımızda yoğunluk yaşanmaktadır. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Bilal
Bilal12 Ocak 10:51

Diyalog yardımcı olmuyor yazdım oraya okumuyosunuz sanırım

Bilal
Bilal12 Ocak 12:14

Diyalogu tekrar aradım kartınız gelmeden şifre alamazsınız diyorlar ben kart başvurusunu yapalı 2 ay oldu kartım henüz gelmedi diyalog yardımcı olacak diyorsunuz bu şekilde mi yardımcı oluyorsunuz. İnsanlarla dalga geçmeyi bırakın

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler