sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Halkbank Dialogdan İşlem Yapmıyorlar Ama Oraya Yönlendiriyorlar

Faruk Faruk04 Ağustos 16:00

Emekli olunca devlet bankası diye Halkbank'dan hesap açtım açıncaya kadarda Epey uğraşmıştım sistem otomatik emekli hesabını aktif edecek diye iki ay bekledim sonrasında sitemde görünür olunca hesabımı aktif eden gişe görevlisi çok yardımcı oldu ve o an için Halkbank'da devam etmeye karar verdim ancak internet şubesinden EFT ya da havale yapmak istediğimde hesabınız bu işlemlere kapalı Halkbank Dialog'u arayın mesajı geldi. Bunu üzerine Halkbank diyaloğu aradım 800'lu numarasından tam yarım saatten fazla bekledim sıramı ve sonuç ta gelen cevap buradan yapamıyoruz şubeye gidin oldu. Madem yapamıyorsunuz niye telefonda o kadar bekletiyorsunuz ve niye oraya yönlendiriyorsunuz insanları direkt şubeye gidin diye yazın, üstelik 800'lu hat. Covid döneminde niye insanlar'ı şubeye gönderiyorsunuz orası da ayrı bir sorun zaten. Bu şikayetten olumlu cevap alacağımı da düşünmüyorum. Hesabı kapatıp eski maaş bankama döneceğim. Orada işlemler çok rahattı.

  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Faruk 17 Ağustos 13:37

Dialogdan işlemi yapmadıkları halde gelen cevap diaologdan yardımcı oluyoruz yazılmış. Cevapta yazıldığı gibi de çok yoğun epey bekliyorsunuz sonuçta yine şubeye gidin deniliyor kısır döngü çözülen bir şey yok.

Halkbank Logo Halkbank 05 Ağustos 11:32

Sayın Müşterimiz; Sizlerin sağlığını korumak amacıyla işlemlerinize Dialog’dan yardımcı oluyoruz. Bu nedenle hatlarımızda yoğunluk yaşanmaktadır. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 04 Ağustos 16:10

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler