Halkbank Dialog Bekletme Sorunu!

Celal Celal16 Eylül 21:05

Halkbank Dialog'u ne zaman arasak dakikalarca müzik çalınarak ve "birazdan müşteri temsilcimize bağlanacaksınız, beklediğiniz için teşekkür ederiz" şeklinde olan ses kaydı dinletilerek sabrımız sınanmaktadır ve bunun sonucunda da tüm müşteri temsilcilerimiz dolu denilerek telefon yüzümüze kapatılmaktadır. Bu kadar doluluk olmasının mümkün olduğunu düşünmüyorum. Her seferinde bu bankaya ulaşmamız için 1-2 saatimizi harcayacak kadar boş vaktimiz yok maalesef. Sanırım banka artık müşteri memnuniyetini hiç umursamıyor. Bir an önce Halkbank Dialog sisteminizi düzeltmezseniz daha çok fazla müşteri kaybedersiniz. Biz ailecek Halkbank'tan vazgeçeceğiz çünkü.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 17 Eylül 11:17

Sayın Müşterimiz; Sizlerin sağlığını korumak amacıyla işlemlerinize Dialog’dan yardımcı oluyoruz. Bu nedenle hatlarımızda yoğunluk yaşanmaktadır. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 17 Eylül 08:05

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler