Halkbank Destek Kredisi Sorunu

Yeliz Yeliz30 Haziran 22:56

Halkbank'nın yaklaşık 5 yıldır maaş müşterisiyim. Devletimizin bu zor günlerde çıkarmış olduğu Bireysel Destek ihtiyaç kredisine üç kamu bankasına başvuru şansım olmasına rağmen maaş müşterisi olduğum için 01.04.2020 tarihinde Halk Bankası'na internet üzerinden başvuru yaptım. Bugün itibariyle 90 gün olmasına rağmen bankadan olumlu ya da olumsuz bir cevap alamadım. 30.06.2020 tarihinde saat 22.00 sıralarında zor da olsa Halk Bankası'na telefon ile arayarak ulaştığımda bana yetkili çalışan kredimin olumsuz sonuçlandığını söyledi ancak kredimin olumsuz olduğu ne bankaya kayıtlı güncel telefonuma SMS olarak gönderildi ne de internet bankacılığına her gün giriyor olmama rağmen red olduğu internet bankacılığı sorgulamasında yazmadı. Şu an itibarı ile halen değerlendirmede görünmektedir. Ben şahsen 07.05.2020 tarihinde mağduriyetimi ileterek belgeleri ile (kdk) Kamu Denetçiliği kurumuna başvuru yaptım ve bana başvuru no :2020/22059 sayı :2020/13379 ve 06.06.2020 karar tarihi ile cevap verilerek haklı bulunduğum davayı kazandığım ve Halk Bankası'na tavsiye kararı çıktığı şeklinde tebliğ yapıldı bu kararın bir suretininde Halkbank genel müdürlüğüne gönderildiği ve karar tarihinden en geç bir ay içerisinde şahsıma ve kdk ya cevap vermenizin zorunlu olduğu bildirildi. Ben 07.07.2020 tarihine kadar şahsıma olumlu dönüş yapmaması halinde CİMER üzerinden hakkımı aramaya devam edeceğim. Benim Halkbank'ndan halen kullanmakta olduğum kredi kartım,60 ay vade ile çekmiş olduğum ve 53 ayını düzenli ödediğim bireysel kredim olmasına ve herhangi bir yerden (tüm bankalardan veya finansal kurumlardan) takip icra borcum bulunmamasına rağmen bireysel destek kredimi nasıl olumsuz sonuçlandırdığınızı anlamış değilim bu hak mı sizce? Hakkımı sonuna kadar arayacağımı ve Halkbank'nın ismi gibi Halkın yanında olmadığını bilmenizi mağduriyetimin giderilmesini arz ederim.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 03 Temmuz 11:28

Sayın Müşterimiz; Hassas günlerden geçtiğimiz bu dönemde devreye alınan “Ekonomik İstikrar Kalkanı” tedbirleri kapsamında, Bankamızca hizmete sunulan Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisine yoğun bir talep oluşmuştur. Mümkün olduğunca geniş kesimlere ilgili kredi kullandırılmaya çalışılmaktadır. Başvurunuzun değerlendirme süreci devam etmekte olup sonucu tarafınıza SMS ile bildirilecektir. İlginiz için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 01 Temmuz 08:12

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler