Halkbank Çubuk-ankara 2 Yıldır Promosyon Ödemesi Yapılmıyor.

Azize Azize31 Ağustos 23:53

2018 yılı eylül ayında yeni görev yerim olan okulda göreve başladım. Milli Eğitim Müdürlüğüne dilekçe yazmama rağmen çoğu kişiye ödeme yapılırken 2 yıldır tarafıma banka promosyonu ödenmemektedir. Halkbank'nın promosyon havuzunda para olmadığı ve bu şekilde anlaşma yapıldığı için ödeme yapılmayacağı yeni sözleşmeye dahil edileceğim söylendi. Değerli Halkbank size olan aylık ödemelerimi (kredilerim dahil) kendi havuzumuzda para kalmadı ödeyemeyeceğim dersem ne cevap verirsiniz? Kabul eder misiniz? Ayrıca promosyon anlaşmalarınızı neden öğretmen atamalarının tamamen bittiği tarihte kesin sayıyla yapmayıp ta mayıs ayında yapıyorsunuz. Sonradan gelenler mağdur olsun, parayı alanlarda gitsin diye mi. Bankanıza mail ve mobil bankacılık vb... Yerlerden yazmama rağmen dönüş yapma gereği bile görmediniz. Benim gibi bir sürü personel var. Kime neye göre promosyon ödemesi yapılıyor. Ve bankanızdaki promosyon havuzundaki sonradan gelenler için ayrılan para miktarı nedir, bu para miktarını kim neye göre belirliyor. Milli Eğitim Müdürlüğüne soruyor musunuz kaç kişi yer değiştirecek diye. Umarım dikkate alınır ve geri dönüş yapılır.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Azize 3 hafta önce

Aynı metni tüm şikayetlere cevap olarak yazdığınızda sorunları çözmüş olmuyorsunuz. Hiçbir işlem ve tarafıma geri dönüş yapılmadı. Vermiş olduğunuz diyalog ve iletişim numaralarının Herhangi bir işlevi yok. İlgili biriminiz gerçekten var mı merak ediyorum.

Halkbank Logo Halkbank 01 Eylül 08:25

Müşterimize e-mail kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 01 Eylül 07:56

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler