17 Ocak
#11461874

Halkbank Çalışanlarının Yaptıkları İşi Bilmemesi!

Staj maaşı için hesap açtırmaya geliyorum, okulun ve hocaların ve sağlık müdürlüğünün ısrarla şube fark etmez demesine rağmen Girne bulvarındaki şube çalışanı "Hanımefendi sadece Bostanlı şubesi sağlık Müdürlüğü maaşı için hesap açabilir" diyor. Arkadaşlarım her şubede açtırdı, Antalya'da da açtırdı diyorum İzmir de sadece Bostanlı açıyor diyor. Yanındakine soruyor o da burada açılmıyor muydu ya diyor diğeri de hayır Bostanlı diyor. Allah'tan Karşıyaka şubesine gelip şansımı denedim. Burada Kiler sağ olsun stajerlere her şubeden açılabilir dediler.


Söylediklerine göre Girne şubesi bunu hep yapıyormuş. Bu saatten sonra çalışanlarınıza müşterileriniz bir şey öğretecek değil! Adam gibi işlerini yapsınlar! Yaptıkları iş hakkında da bilgili olsunlar! 10 dakikalık işlem için 1 saatten fazla vakit harcadım, param gitti. Bostanlıya gitseydim neler olacaktı düşünemiyorum! Denetler misiniz tebrik mi edersiniz çalışanlarınızı bilemeyeceğim artık. İnsanın inanılmaz bir şekilde sinirini bozuyorsunuz.

Betül Betül 1.584 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Halkbank Temsilcisi18 Ocak

    Müşterimize telefon kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

  • Halkbank Temsilcisi17 Ocak

    Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları