Toplam çözüm sayısı
..
Halkbank ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Oğuzhan'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız 1

Halkbank Çalışan Tarafından Yanlış Bilgilendirilerek Kart Müşterisi Yapıldım

3.901görüntüleme
Oğuzhan
Oğuzhan 19 Aralık 2020 04:22

Halkbank maaş müşterisiyim. Maaş hesabımı açtıktan sonra talebim doğrultusunda kartımın (İstanbul) Cerrahpaşa uydu şubesi'ne gitmesini, oradan alacağımı belirttim. 01.12.2020 tarihinde kartımı teslim almaya gittiğimde gişedeki beyefendiye kredi kartımın da olup olmadığını sorduğumda, kredi kartı başvurumu göremediğini, fakat maaş kartının Combo ( hem kredi hem hesap kartı) özellikli olduğunu, eğer istersem bireysel işlemler kısmına geçip kredi kartı özelliğini de aktif yapabileceğimi söyledi. Ben de onun önerisi doğrultusunda hemen yandaki bireysel işlemlere gittim ve kartımdaki kredi kartı özelliğini aktifleştirmek istediğimi söyledim. Bireysel bankacılıktaki hanımefendi müşteri sözleşmesi vs bir dizi belge imzalattıktan sonra başvurumun tamamlandığını ve bu akşam veya yarın sabah kredi kartı özelliğini de kullanabileceğimi söyledi ( tabi bu arada ne kart limiti için bana soru sordu, ne hangi ekstre tarihini istediğimi sordu). Ben akşam başvurumun alındığına dair SMS alınca kartımı kullanabileceğimi sandım fakat yanılmışım. Diyalog'u arayıp durumu izah ettiğimde müşteri temsilcisi, kredi kartı talebi olunca çift özellikli kartta bulunan kredi kartı özelliğinin aktif olmadığını, yepyeni bir kart numarasına sahip ayrı bir kartın basılıp tarafıma gönderildiğini uygulamanın bu şekilde olduğunu söyledi. Bugün 20 Aralık ve ben Cerrahpaşa uydu şubesi çalışanlarının yanlış bilgilendirme ve yönlendirmelerinden dolayı 19 gündür alışveriş yapamıyorum. Kartım hala elime ulaşmadı. Çünkü bana yeni kart gönderileceğini söylemeyen bireysel bankacılıktaki hanımefendi hali ile kart gönderimi için adres sormak veya adres teyit etmek gibi bir şey yapmadı. Tabi böyle olunca kartım da eski çalıştığım iş yerine gitmiş, beni orada bulamayan ve bana telefon eden kurye sayesinde öğrendim. Ben, elimde bulunan kartın hemen akşama aktif olacağı ümidi ile kredi kartı müşterisi oldum. Fakat gelin görün ki 19 gündür alışveriş yapamıyorum. Satın Almayı planladığım ürünleri 19 gündür alamıyorum. Cerrahpaşa uydu șubesi çalışanından şikayetçiyim, yanlış bilgilendirme ve yönlendirme yolu ile mağdur edildim. ( 1. Bana yeni kart gönderileceğini söylemeyerek elimdeki kartın kredi kartı özelliğinin aktifleşeceğini söylemesi, 2. Kart başvurusu alırken ekstre tarihi, talep ettiğim limit gibi soruların bana sorulmaması, 3. Kendisinin bana bu bilgileri verdiği iddiasına karşı da benden adres beyanı veya teyidi alınmaması ve eski iș yerime gitmesini gösteririm.

Halkbank Logo
Halkbank21 Aralık 2020 08:03

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Oğuzhan
Oğuzhan27 Aralık 2020 22:19

Bugün 27 Aralık ve hala herhangi bir geri dönüt gelmedi. Şikayetim hala değerlendiriliyor :d ve ben 26 gündür bana verilen yanlış bilgi ve manipülasyondan dolayı alışveriş yapamıyorum.

Halkbank Logo
Halkbank08 Ocak 10:49

Müşterimize şube kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Oğuzhan
Oğuzhan16 Ocak 17:56

Şube tarafından 6 Ocak tarihinde arandım. (başvurumun alındığı tarih: 1 Aralık) şube çalışanı bazı müşteriler için elinde bulunan kartın aktifleştirildiğini, bazı müşterilere ise yeni kart basıldığını; bu durumu kendisinin de önceden bilmediğini belirtti. Elimde bulunan kartın aktifleşeceğini düşündüğünden bu şekilde bilgi verdiğini, ve bundan dolayı da teslimat için adres teyidi yapmadığını ekledi. Yani özetle şube çalışanının kredi kartı başvurusu aldığı müşteriye yeni kart mı basılacak, yoksa elindeki kart mı aktifleşecek bilgisi yok, tamamen piyango. Benim gibi acil harcama yapmanız gerekiyorsa Halkbank'a kredi kartı müşterisi olmayın. Aynı akşam kullanma umudu ile başvurup 36 gün sonra kartınızı elinize alabilirsiniz. Benim açıkçası anlamadığım, bu nasıl bir kurumsallıktır ki banka çalışanı bana yeni kart mı basılıp gelecek yoksa elimdeki kart mı aktifleşecek bilmiyor/kendisine bilgi verilmiyor. 12 bin lira limite sahip bir kredi kartı alacaksanız daha kurumsal çalışan ve müşterisini cahil yerine koymadan düzgünce bilgi veren bankalar var onları öneririm. Bu banka profesyonellikten çok uzak. Mağduriyetimi telafi etmeye yönelik herhangi bir girişim dahi olmadı. Bankanın kendi sistemine göre dağıtımda görünen kartım şubede çıkıyor, Halkbank Dialog dağıtımda diyor. Bankanın genel tavrı şu : sanki siz müşteri değilsiniz de; banka size karşı bir hayır işi yapıyor, bakış açısı ve tavır bu şekilde.

2 Yorum

Barış
Barış21 Aralık 2020 17:48
 

Benim kredi kartım 2 aydan fazladır daha gelmedi

Oğuzhan
Oğuzhan27 Aralık 2020 22:21
 

Sorun kartımın ulaşmaması değil, halihazırda elimde bulunan kartı aktifleştireceklerini söyleyerek yeni kart basımını beklemeye mecbur edilmem. Bana acilen gerekiyordu ev eşyaları için 26 gündür bekliyorum. Bilsem hemen yandaki banka aynı gün veriyor

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler