Halkbank Bu Kafayla Bir Arpa Boyu Yol Gidemez!

Osman Osman15 Ekim 12:32

Tarihini tam olarak hatırlamadığım bir dönemde Halkbank'tan ev kredisi kullandım (yaklaşık 10 seneden fazla) ve hesabımın aktif kaldı, belli bir süre sonra işlem yapmadığımdan dolayı şifrelerimi unuttum, ek hesabımın da 120 lira borcumu göremediğimden dolayı ödeme yapamadım, sayısız kere müşteri hizmetlerini aramama rağmen enteresan sorularla karşılaştım şifremi alabilmek için, soru 1 - En son ne işlem yaptınız? Cevap :Bankanızla yıllardan beri çalışmıyorum ek hesabım var o yüzden bir işlem yapmadım diyorum yeterli değil deyip devam etmiyorlar. Sayısız denememe rağmen sonuç alamadım ve borcumun ne kadar olduğunu öğrenemediğimden 120 lira için kredi notum düştü sayenizde, mecbur banka şubesine gittim hesap numaramı ödedim ve oraya para yatırdım ama halen internet bankacılığına ulaşamadım çünkü bankada müşteri hizmetlerine yönlendirmişti. Bu sefer cep telefonu operatörüm değişti SMS şifre gelmiyor, müşteri hizmetlerini aradım, bankamatik ya da kredi kartı şifrenizi tuşlayın diyor, ya arkadaş bankanıza ait kredi kartı bankamatik kullanmıyorum ki şifresi olsun devam etmiyorlar, şubeye yönlendiriyorlar, şube SMS şifre işlemlerine biz bakmıyoruz diyor, bu ne kafası, neyin kafasını yaşıyorsunuz, diğer bankalarda hiç böyle sorun yaşamazken, sizin güvenlik sorumlunuz ne iş yapıyor, güvenlik danışmanınıza tavsiyem bir sistem hazırlarken tüm aksiliklere hazırlıklı olsun, güvenlik sektöründe bir çalışan olarak çağın çok gerisinde kalmış olduğunuzu görüyorum, bu kafayla bir arpa boyu yol gidemezsiniz!

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 15 Ekim 13:14

Müşterimize e-mail kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 15 Ekim 13:09

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler