sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Halkbank Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi Mağduriyeti

Onur Onur16 Nisan 07:32

Bireysel temel ihtiyaç destek kredisinin 10.000 TL olan kredi seçeneğine başvurdum. Fakat onaylanan kredi tutarım 3.000 TL. Ayrıca onaylanan 3.000 TL kredimi kullanmak istiyorum. Mobil şubeden giriş yaptığımda kullanamıyorum, internet şubesinden giriş yapıyorum oradan deniyorum orada da kullanamıyorum. Müşteri hizmetlerinizi arıyorum sürekli yoğunluktan dolayı telefonu suratıma kapatıyorsunuz. Bu konunun çözümü hakkında gereğinin yapılmasını istiyorum. Eğer internet sayfanızda ki, onaylanan bireysel temel ihtiyaç destek kredisini kullanma talimatlarını gönderme zahmetinde bulunacaksanız hiç zahmet etmeyin. İnanın müşteri hizmetlerinizi kesinlikle hiç aramak istemiyorum ama bütün yolları deneyip sonuca ulaşamadığım için aramak zorunda kaldım. Yardımlarınızı bekliyorum.

Cevaplar

profile-icon Onur 20 Nisan 10:30

Merhabalar, Verdiğiniz cevaptan dolayı ne kadar ilgisiz olduğunuzu tekrar anladım. Buraya şikayet yazmamızın sebebi müşteri hizmetlerinize ulaşamamız ve buradan bazı şeylerin kontrolünün sağlanması. Eğer gerekli kontrolleri sağlayıp ilgilenmiş olsaydınız zaten Halkbank müşterisi olduğumu bilir aşağıdaki cevabı tarafıma yollamazdınız. Sizin buradan yazdığınız otomatik cevaplarınıza ihtiyacımız yok. Daha reel bir yaklaşım bekliyorum ve sorunum halen çözülmediği için gereğinin yapılmasını istiyorum.

Halkbank Logo Halkbank 20 Nisan 10:08

Sayın Müşterimiz; Onaylanan kredinizi https://www.halkbank.com.tr/21546-bireysel_temel_ihtiyac_destek_kredisi_ linki üzerinden gerekli işlem adımlarını tamamlayarak adınıza açılacak vadesiz hesaba aktarabilir ve Bank24 ATM 'lerimizden Kartsız İşlem menüsünden Bireysel Destek Kredisi Çekme seçeneğinden çekebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 16 Nisan 08:03

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler