sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Halkbank Bir Daha Asla Önünden Geçmeyeceğim Banka

Emre Emre16 Eylül 09:38

Bankanızdan konut kredisi kullandım. Kredi ödemelerini ise sıkıntı yaşamamak için normal ödeyebileceğim tarihten sonrası olarak belirledim. (her ayın 25'i gibi.) ben ise ilk ödeme tarihinden itibaren sizin mobil uygulamanız üzerinden her ayın 15'inden sonra ödemelerimi düzenli olarak yaptım. Pandemi döneminde 3 ay öteleme kampanyanızdan faydalandım ve her şey burada karıştı. İlk olarak bütün 3 ay faizi alınarak ve geri kalan ödemenin üzerine eşit olarak dağıtıldı. 9.009,93 TL için benden 4.020,60 TL gibi şu an bile olmayan bir oranda abartılı bir faiz aldınız. Bütün bunlara bir şey demeyen ben bankanıza nedense düzenli ödememi yapamıyorum. 3 aydır müşteri hizmetlerinizle bankanızın personelleriyle görüşüyorum sorun çözülmüyor. Ertelemeden sonraki ilk ödemem olan temmuz ayında erken ödemem kabul edilmedi. 

Uygulamanızdan uyarı çıktı önüme. Gününü bekledim ödemeyi yaptım. 2. aya ait ödememi yapmak istediğimde yine aynı uyarı çıktı. Ayrıca sizin sistemsel hatanızla ben 3 ay daha ertelemişim gibi işlem yapılmıştı defalarca müşteri hizmetleriniz aramak ve bankanıza gitmek zorunda kaldım. Birkaç gün sonra son ödeme gününde hesaplar düzeldi ve ödeme yapabildim. Şimdi erteleme işlemimin bitişinden 3 ay geçti. Ben 25.09.2020 tarihli ödememi 15.09.2020 tarihinde ödemek istedim yine uyarı ekranıyla karşılaştım. Gelen uyarı ekranında " faizli erteleme yapılan kredi için erken taksit ödeme işlemi yapılamaz. " diye bir uyarı çıkıp ödeme işlemine devam etmiyor. Müşteri hizmetlerinizi aradım. Bankaya yönlendirdi. Banka bizde sorun yok müşteri hizmetleri dedi. Müşteri hizmetlerinizi tekrar aradım sorunu net olarak anlattım. Bana erken ödeme yapamayacağım bildirildi. 

Erken ödeme işlemlerinin sadece bankalardan faiz hesaplamaları yapılarak ödeme sağlandığı söylendi. Bende önceden devamlı yaptığımı sorun olmadığını uygulamanız faiz işlemlerini otomatik halledip benden alacağı tutarı erken ödeme olarak aldığını belirttiğim halde bana böyle bir şeyin mümkün olmadığı söylendi. Ben tam 12 aylık ödememi hayali olarak mı erkenden yaptım? Bu erteleme işleminde aldığınız yüksek faiz oranını daha net deseydiniz ben normal kredi çekerdim yarı faizini hatta daha azını öderdim? Erken ödeme yapılamaması saçmalığını düzeltecek misiniz? Ben 3 aydır bu işle uğraşmakla yoruldum. Sizin bankanızla çalışmayı düşünmüyordum sırf hatır işi için gittiğim bankanızdan aşırı derecede şikayetçiyim ve pişmanım.

  • - Görüntüleme
full-star empty-star empty-star empty-star empty-star
1/5

Cevaplar

profile-icon Emre 1 hafta önce

2. Ay Oldu Hala Geri Dönüş Sağlanmadı. Acaba Ne Zaman Geri Dönüş Yapılacak?

profile-icon Emre 21 Ekim 15:07

Sorunumun Üstünden 1 Ay Geçti. Cevabınıza Dair Bana Ulaşılmadı Denildi. Hala Ses Yok. Acaba Dönüş olacak mı? Sorunum Hala Devam Etmekte...

profile-icon Emre 23 Eylül 11:44

Hiçbir Şekilde Bana Ulaşılıp Bilgi Verilmedi. Şikayet Vardan Gelen Mesaja İstinaden Buraya Yazdığınız Yazınızı Gördüm. Ayrıca Sorun Hala Devam Etmektedir. Halkbank Dialog vs Arayın Demişsiniz. Ben Zaten Aramıştım sorunu Çözemedikleri, Mantıklı Cevap Veremedikleri İçin Buradan Şikayet Oluşturmuştum. Ancak görüyorum ki Buradaki Hizmetiniz de Yönlendirme Yaptığınız Yelerdeki Gibi Boş. Sorun Bir Mucize Eseri Zamanla Çözülecek Sanırım. Onu Bekliyoruz? Borç vs Olsa Hemen Arayıp Geciktiniz Dersiniz. Ancak Borç Olmaması İçin Uğraşan Birisi İçinde Bu Yaptığınız Ayıp. En Kısa Zamanda Umarım Bankanızdan Yakamı Kurtarırım. A Bir Daha Hatır İşi İçin Bile Uğramamam Gerektiğini Gösterdiniz.

Halkbank Logo Halkbank 23 Eylül 11:01

Müşterimize şube kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 16 Eylül 10:34

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler