sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Halkbank Bilgim Olmaksızın Hesabımın Boşaltılması!

Murat Murat1 yıl önce

Değerli banka yetkilileri bankanızdan bilgim olmadan 10 Nisan 2018 tarihinden Antalya F** müşterisi Y**İ** isimli şahıs tarafından bilgim olmadan hesabımdan ve maaş altı hesabımdan 9.800.00 TL boşaltılmıştır. Defaten bilgilendirilme için sorunumu bildirmeme ve Nevşehir şubenizden bilgi almaya vardığımda bir bilgiye ulaşamamaktayım her şeyin belirli olmasına rağmen neden mağduriyetim giderilmemektedir? Bu nedenle tarafıma en kısa zamanda bilgi verilerek mağduriyetimin giderilmesini arz ederim.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Murat 1 yıl önce

Sn. Banka Yetkilileri 10 Nisan 2018 tarihinden hesabıma bilgim olmaksızın girilerek Antalya fiba bank müşterisi yalçın inan tarafından elektrik ödemesi olarak maaş hesabımı ve maaş altı hesabımı 9.800,00 TL mobil hattan girilmek sureti ile boşaltıldığını bildiğiniz halde tarafıma bilgi verilmeyerek bekleme işlemi hala devam etmektedir. Kendiniz banka olarak kuruşunuz kalsa 500 defa protosto çekersiniz haciz kordunuz haber gönderirsiniz ne den 1 yıldır mağduriyetimi gidermiyorsunuz neden bilgi vermiyorsunuz bir an önce bu mağduriyetimi giderin artık

Halkbank Logo Halkbank 1 yıl önce

Müşterimize e-mail kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

profile-icon Murat 1 yıl önce

Betkanyon61.com 4.750 TL beni 4 gün beklettiler ve sonra hesabımı bakiyemi sıfırladılar bizde her şey belgeleri bunların Lisanslarını dahil şikayet edeceğim

profile-icon Murat 1 yıl önce

Teşekkür ve hakkımı helal etmiyorum

Halkbank Logo Halkbank 1 yıl önce

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler