Halkbank Bilgi Alamama Sorunu

Ufuk Ufuk09 Eylül 16:34

Allah kimseyi Halkbank'ın eline düşürmesin, Tez zamanda da kurtarsın, diyalog diye bir çağrı merkezleri var, hiçbir bilgi alamıyorsun, chat hattı kurmuşlar ondan da hiçbir bilgi alamıyorsun, pandemi dönemi kullandığım kredimi ödemek için bilgi ve ödeme planımı istiyorum ama alamıyorum tamamen kara delik boşluk, dakikalarca hatta bekliyorum, 30 dakika sonunda bağlanıyor, sonrasında bilgileriniz yanlış deyip bilgi vermiyorlar, hangi bilgim yanlış kardeşim bana kredi kullandırırken bilgilerim doğruydu da şimdi mi yanlış biz bir şey yapamayız şubeye gidin, hafta içi çalışan adam nasıl gidecek şubeye, ayrıca hangi şubeye gideceğim oda belli değil, banka müşterisi değilim ve çektiğim krediyi ödemeye çalışıyorum bilgi almaya çalışıyorum ama kapı duvar, bankanıza para ödemeye çalışıyorum para. Lütfen sorunumu acilen çözün. Türkiye'nin en kötü bankası Halkbank. Bu kadar kötüsünü ilke kez görüyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Ufuk 11 Eylül 10:28

Hala benimle sorunumu çözmeleri için iletişime geçmelerini bekliyorum beni ısrarla ve inatla şubeye gitmeye zorluyorlar, 1. Pandemi dönemindeyiz 2. Çalışan insanlarız, artık şu sorunumu çözün, bilgileri yanlış girmeniz benim sorunum değil ben size doğru bilgileri veriyorum ya arkadaş istediğim tek şey ödeme kredi ödemesi yapabilmek için bir bilgi hesap numarası ödeme tarihi vss, bankanıza ödeme yapmaya çalışıyorum günlerdir, para vereceğim size para kimse sorunumu çözmek için bana dönüş yapmıyor. Tekrarlıyorum Türkiye'nin en kötü bankası Halkbank. Şikayet edebileceğim ne kadar kanal var ise şikayet edeceğim.

Halkbank Logo Halkbank 10 Eylül 08:46

Müşterimize e-mail kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 09 Eylül 16:41

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler