Halkbank Beklemekten Bıktık Artık

Aslı Aslı07 Eylül 23:37

Halkbank diyaloğu arıyorum internet bankacılığı ile ilgili bir sorun yaşadım. İlk açan müşteri temsilcisi başka bir bölüme bağlıyor ve sonra her seferinde saatlerce bekliyorum. Hiçbir şekilde telefonu kimse açmıyor hat düşüyor müşteri temsilcisine bir türlü bağlanmak bilmiyor gündüz de gece de aradım kimse ilgilenmiyor

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 08 Eylül 11:09

Sayın Müşterimiz; Sizlerin sağlığını korumak amacıyla işlemlerinize Dialog’dan yardımcı oluyoruz. Bu nedenle hatlarımızda yoğunluk yaşanmaktadır. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 08 Eylül 08:04

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler