04 Kasım
#12901349

Halkbank Basit Bir Kart Teslim İşlemi

16 Ekim 2019 tarihinde Ankara Halkbank çubuk ilçesi şubesinden maaş kartı hesabı açtırdım. Kart teslimi için Ankara Mamak ikamet adresime teslim edilmesi için adresimi verdim, hatta hesap açarken bile ikamet ettiğim adresim Ankara Mamak olarak yazılmıştı. Aradan 10 güne yakın geçti evime ne kart teslimi ne de başka bir şey yapıldı. Daha sonra müşteri hizmetlerini aradım zar zor da olsa ulaştım ve kartımın hala tarafıma teslim edilmediğini sordum, onlarda sistemden kontrol ettiler ve adresimin yanlış olduğunu söylediler, bende hesap açarken adresimi verdiğinin neden böyle hata olduğunu anlamadım dedim neyse dedim tekrar güncelleyin dedim yeni adres güncellemesi yaptık. Aradan 1 hafta geçti yine gelmedi tekrar aradım tekrar adres güncellenmesi gerektiğini söylediler, neyse güncelledik yine, sonra aradan yine bir zaman geçti.


Bugün sabah Halkban'dan arıyorlar diyorlar ki, teslimatçı kart için evinize geldi size ulaşamadı evde yoktunuz cep telefonunuzu aradılar ulaşamamışlar dedi. Tamamen yalan ne arayan oldu beni ne soran bir de şok oldum dedim ki nasıl olur ben evdeyim dedim, onlarda adrese baktılar Aydınlıkevler diyor, dedim ki siz ne diyorsunuz ben Mamakta oturuyorum kaç kere aradım söyledim bu ne karışıklık, bankadaki müşteri hizmetleri birbirinizden mi haberiniz yok yoksa benimle dalga mı geçiyordunuz bu ne saçmalık. Dedim Mamak NATO yolu halk bankası şubesine bırakın kartı ben gidiyim bari oradan alıyım dedim. Tamam dediler. Bu sefer de Ankara Mamak NATO yolu Halkbank şubesini arıyorum açan yok ulaşamıyorum kesinlikle.

Emel Emel 962 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Halkbank Temsilcisi07 Kasım

    Müşterimize e-mail kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

  • Halkbank Temsilcisi04 Kasım

    Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları