Halkbank Banka Şubeleri, Müşteri Hizmetleri Kısacası Hepsi.

Yusuf Yusuf26 Temmuz 10:30

19 temmuzda Halkbank bir kampanyayla alakalı SMS attı, katılımı yaptım onay mesajı (Paraf Esnaf kredi kartınız ile Size özel 150 TL ParafPara kampanyasına başvuru kaydınız alınmıştır. B002) aldıktan sonra alışveriş yaptım. Tekrar SMS geldi aynen böyle: Tebrikler! Paraf Esnaf ile 150 TL ParafPara kazandınız. B002 Müşteri temsilcisi 1 gün sonra aktarılır dedi. Birkaç gün sonra tekrar aradım. Harcama yaptığınız bayi gün sonu kaydını almamış ve bu işlemi muhasebeleştirmediği için bir şey yapamıyoruz diyor. Aynı gün bayiyi aradım böyle bir şey yok bankanızla iletişime geçin diyor. Tekrar aradım bu sefer iletişim ve adres bilgileriniz güncel değil diyor. Daha önce böyle bir sorun yoktu sizden önceki arkadaş baktı dedim. Yok bankaya gideceksiniz dedi. Bankaya gittim ne kadar bilgi varsa 3 saat geçtikten sonra ancak güncelledim. Tekrar aradım diyor 23 temmuzda siz şikayet oluşturmuşsunuz bununla alakalı size dönecekler diyor. Tekrar arıyorum derken 15 dakika içinde bağlansan senden kralı yok. En az 45 dakika. Bekliyorsun bazen 45. Dakika da hattı kesiyorlar. Yani bu müşteri hizmetlerinde iş gören bir Allah'ın kulu yok. Bir de reklam yapmışlar önce halk sonra BANK'a diye alakası yok. İnanın şubelerinden tutun müşteri temsilcisine daha düzgün konuşan bir kişiyle konuşamadım. Hepsi asabi, asık suratlı yardımcı olmamak için elinden geleni yapıyorlar. Özellikle Diyarbakır'daki 1. Sanayinin içindeki şube ve Kayapınar lunapark arkasındaki şube çalışanları çok umursamaz ve asabiler. Yani bir bilgi alamıyorsun. Söylesen 2. Kelimeden sonra kavga ediyorlar resmen. Söylenecek daha çok şey var. Lütfen bu mağduriyetimin giderilmesini istiyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 27 Temmuz 08:49

Müşterimize e-mail kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 27 Temmuz 08:30

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler