Halkbank Banka Kartı Veremeyen, Pos Açamayan Banka

Berat Berat07 Ağustos 14:45

Bankanızla uzun zamandır çalışıyorum. İlk çalışmaya başladığım günden beri bankamatik kartı almayı başaramadım. İlk başvurumda Paraf business Debit kartımda soy ismim yanlış yazılmış olarak geldi. Kabul etmedim. İptal ettirdim. Yeniden başvurdum. Şubeye gidiyorum geliyorum. Sonuç olumsuz. Gelmedi diyorlar. Müşteri hizmetlerini arıyorum. Kartım gözüküyor. Şubeye gidince yok deniliyor, madem kart kayıp bulamıyorsunuz, o zaman bana yenisini gönderim yapın diyorum, adresinize gönderim yapamıyoruz şubeye isteriz siz gelir alırsınız deniliyor tamam o zaman yenisini isteyin bu kart nerede diyorum yok. Yenisini sisteme girdik, gelince alırsınız derken benim kart sayım beşi buldu ama elime ulaşıp kullanıma açabildiğim kart sayısı sıfır bugün yine şubeye kartımı almak için gittim hele şükür gelmiş diyemedim, yine sorun yaşadım,

geldi denilen kartı teslim aldım açıldı denildi, sadece şifre alacaksınız kullanıma başlayacaksınız vs vs neyse kartı aldım. Fark ettim ki bana verilen aktif olan bir kart değil. Gelmedi diye iptal ettirdiğim kartlardan biri yani sonuç olarak doğru kart bana teslim edilip yine kullanıma açılamadı. Buldukları da bana gelmedi. Denilen kart demek ki arayınca gelmedi denilen kart bulunabiliyormuş değil mi ama. 5 senedir uğraşıyorum. Sonuç ya basım hatalı gelir ya şube geldi demez kartım adresime yollanmaz yollayamıyorsan bana geldi diye telefon edersin gelip alırız oda yok başka bütün bankaların gücü kuryeyle adresime kadar kart yollamaya. yetiyor da bankanızın mı yetmiyor veya bu adrese gönderim işi halledebiliyorsa benimle neden ilgilenip halledilmiyor ama kredi gecikti mi elli sefer aranırız bizden para istemeye geldi mi Yıldırım hızı müşteri memnuniyetine sorununa çözüm dedik mi ilgi alaka sıfır ekstra olarak müşteri hizmetleriyle konuşmamda anne kızlık soy ismimin mail adresimin bile sisteme tanıtamadıklarını fark ettim. 

bankanızdan 3 tane kredim var ama sistemde anne kızlık soy adımı mailimi girmeyi bile beceremeyen bir şube var komik. Bu konu böyle devam ede dursun her kredi çekişimiz de bizden neden pos almıyorsunuz diye pos verilmeye çalışılır bu sefer tamam alalım dedim satışlarımdan hesabıma geçen tutar hesabımda olur ödemeye devam ettiğim kredimde oradan çekilir güzel olur diye düşündüm hata ettiğimi sonradan anladım bayramdan bir hafta önce pos için baş vurdum başvurmaz olaydım. Bayramda postsuz kaldığım yetmedi dün şubeye durumu belirtmeme rağmen verilen cevap genel müdürlüğe biz yazdık cevap: açılır o açılır Bartın Halkbank komedi şubesine.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 10 Ağustos 08:03

Müşterimize şube kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 07 Ağustos 14:51

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler