sta-3-hoverOrtalama Çözüm

Halkbank ATM'sine Yatırdığım Para Hesabıma Geçmedi!

Murat Murat18 Haziran 2019 18:14

Halkbank'in İsfanbul (Vialand) alışveriş merkezindeki ATM'sine 15.06.2019 günü hesabıma 1500 TL para yatırmak için bankamatiğe parayı yatırdığım esnada sayma işlemi devam ederken bankamatikte para sıkıştı ve kartı hemen çıkarttı ve parayı vermedi. Para hesabıma da geçmedi. Birkaç defa deneme rağmen paramı vermedi. Müşteri hizmetleri arayarak mağduriyetimin giderilmesi için şikayet oluşturdum. Küçükköy Banka şubesine gittiğimde ise ATM'nin kendilerine bağlı olmadığını genel merkezin ilgilendiğini 10 gün içerisinde problemi çözdüklerini söylediler. Bugün üç gün geçmesine ve müşteri hizmetlerini defalarca aramama rağmen hala sonuç alamadım. Müşteri hizmetleri umursamaz bir tavırla beklemem gerektiği başka hiçbir şey yapamayacağını söyleyip durmaktalar. Diğer özel bankalar 2 gün içerisinde olayı çözerken ben neden bu kadar beklemek zorundayım anlayamıyorum. Kamera kayıtları ortada iken kartla işlem yaptığım her şeyin kaydı var iken ATM'ler de sayım esnasında fazla çıkan parada beli olacak iken Neden bekletiliyorum kurumsal firma olmak bunun neresinde. Neden mağdur ediliyorum. Parası elinden alınan kişi benim mağdur eden Halkbank ama umursamayan da Halkbank.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 19 Haziran 2019 16:51

Müşterimize SMS kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

profile-icon Murat 19 Haziran 2019 11:57

Bugün 4 gün oldu. Yeniden müşteri hizmetlerini aradım. Beklemem gerektiğini başka hiçbir şey yapamayacaklarını talebimin incelemede olduğunu ilk günkü gibi tekrar edip durdular. Ben hala neden bu kadar süre beklediğimi anlayamıyorum. Ne kadar daha bekletileceğimi de bilmiyorum İzin için İstanbul'a gelmiştim. Perşembe günü Tekrar Nevşehir'e döneceğim ama Halkbank'nın ATM'si yüzünden param kalmadı. Halkbankasıda talebimi sonuçlandırmadı ve umursamadığı için beni mağdur etti. Bankanız kurumsal kelimesini literatüründen çıkartması lazım çünkü kurumsallık müşteri nemnuniyeti diye bir şey yok özel bankalar 2 gün içerisinde problemi çözerken devletin bankası çalışanlarının umurumda bile değil.

Halkbank Logo Halkbank 19 Haziran 2019 08:14

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler