sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Halkbank ATM'si Paramı Yuttu

Yusuf Yusuf2 ay önce

14.12.2019 saat 18:00 civarında Tekirdağ Tekira AVM'deki Halkbank ATM'sinde işlem yapmak istedim. Kuveyt Türk ATM'si olmadığı için 2.600 TL paramı Halkbank ATM'si ile hesabıma yatırmak istedim. Fakat işlem ücreti olarak 26 TL istediği için vazgeç dedim ve ATM paramı yuttu kartımı verdi paramı vermedi. Hemen ilgili birimleri aradım. Kuveyt Türk başvurumu oluşturdu. 17.12 2019 tarihinde mesaj aldım 15 gün içerisinde çözümlenecek diye. Hem benim 2600 TL mi yutacaksınız hem de beni mağdur edeceksiniz. Ben sizin yüzünüzden maaşımı kullanamayacağım faturalarımı ödeyemeyeceğim. Evime ekmek getiremeyecek miyim.

Az parada değil tam 2600 TL hatta dedim bir işlem daha bakayım 10 TL daha attım onu da yuttu. Nasıl ATM yapıyorsunuz hangi mantığa dayanarak 15 gün diyorsunuz. Halkbank'ı buradan kınıyorum asla sizin ATM'lerden bir daha işlem yapmayacağım. 15 gün falan bekleyecek zamanım yok bana acilen ulaşılmasını istiyorum numaram 0531947***1. ATM ye gidip parayı mı sayıyorsunuz ne yapıyorsanız yapın. Benim bu mağduriyetimi giderin. Benim paramı kullanmaya hakkınız yok. Bu yaptığınız hakka hukuka aykırı.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Yusuf 1 ay önce

20 gün sonunda paramı verdiler şikayeti okuyan herkese sesleniyorum. Kesinlikle yüklü miktar paranızı müşterisi olmadığınız bir bankadan yatırmayın. Paranız gasp ediliyor.

profile-icon Yusuf 1 ay önce

11 gün oldu halen param iade edilmedi. Bir atm yi saymak bu kadar zor olamaz.

profile-icon Yusuf 2 ay önce

6 gündür parasız geziyorum. Atm yi saymak kameralara bakmak bu kadar mı zor. Hiç mi ilgili biriminiz yok. Hafta sonu geliyor hiç mi düşünmüyorsunuz insanları. Para mı verin bana.

profile-icon Yusuf 2 ay önce

Mailim gelmedi.

Halkbank Logo Halkbank 2 ay önce

Müşterimize e-mail kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 G. 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

profile-icon Yusuf 2 ay önce

Bir an önce ulaşılmasını talep ediyorum. 5 gündür parasız geziyorum atm niz sayesinde

Halkbank Logo Halkbank 2 ay önce

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 G. 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler