sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Halkbank ATM'de Para Kaldı!

Fatih Fatih25 Kasım 2020 11:02

Halkbank ATM'sinde sorun olduğu için PTT Bank ATM'sinden hesabıma para yatırmak istedim. Fakat yatırma işlemi sırasında sorun oldu para içeride kaldı. Halkbank'a başvuru yaptım. Fakat kaç gün oldu bir sonuç yok. Ödemelerim var para acil lazım. Ptt'yi arıyorum bankanızdan haber bekliyoruz diyorlar. Halkbank'ı arıyorum ptt'den haber bekliyoruz diyorlar. Şu an çok mağdurum. Müşteri memnuniyeti naraları atıp çok basit bir işi halledemeyenler kendine banka demesin. Kendilerinin alacağı olsa anında çekiyorlar. Parayı alayım hem banka kartı hem de kredi kartını iptal edeceğim bu nedir? Paramızla rezil oluyoruz.

Gelişme :

15 Aralık 2020 14:34

19 kasımda (1 ay oldu) PTT ATM'sinden Halkbank hesabıma para yatırırken hata oldu ve param içeride kaldı. Gerekli başvuruyu yaptım ama günler oldu sonuç yok. Sürekli inceleniyor diyor banka. Birkaç gün önce 15 aralıkta geçecek para dendi. Bugün soruyorum inceleme devam ediyor deniyor. Görselde attıkları mesaj mevcut. Hırsız dolandırıcı bunlar.

np_image1 Ekli Görsel Var
09 Aralık 2020 16:06

19 kasımda PTT ATM'sinden Halkbank hesabıma para yatırırken hata oldu ve param içeride kaldı. Bankamdan gerekli başvuruyu yaptım. Fakat günlerdir bir sonuç çıkmadım sürekli inceleniyor deniyor. PTT yi arıyorum parayı Halkbank'a aktardık deniyor. Halkbank'ı arıyorum para gelmedi deniyor. Para yok yani şu an. O kadar mağdurum ki artık canıma koyacak noktaya kafayı yiyecek duruma geldim. Ama iki tarafta o kadar sorumsuz ki herkes topu birbirine atıyor ama olan bana oldu arada. Eğer başıma bir şey gelirse bu iki banka sorumludur. Bu da kalsın burda.

28 Kasım 2020 23:43

Halkbank hesabıma başka banka ATM sinden para yatırırken hata oldu ve param içeride kaldı. Halkbank'a gerekli başvuruyu yaptım. 10 günü geçti hala sonuç yok. Her sorduğumda inceleniyor deniyor. Yeter artık ney bu ya 10 GÜ ndür inceleniyor. Adam mı öldürdüm ben onu mu inceliyorsunuz çocuk mu kandırıyorsunuz siz. Ödemem var ödemem mağdurum duymuyor musunuz. Hiçbir şey umurunuzda değil. Yazıklar olsun lanet olsun Allah belanızı versin. Ödemelerim geçiyor sizi bekliyorum ya nedir bu böyle. Lanet olsun lanet. Yeter artık insanı canından Bezdiriyorsunuz. Sizin yüzünüzden evimde Huzur yok. Ödemeler geçti borçlar geldi ailemle sıkıntı yaşıyorum hepsi sizin yüzünüzden eğer başıma bir şey gelirse sorumlusu sizsiniz. Allahınozdan bulun.

  • - Görüntüleme
full-star empty-star empty-star empty-star empty-star
1/5

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 25 Kasım 2020 17:13

Müşterimize e-mail kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 25 Kasım 2020 13:37

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler