Halkbank ATM Para Yutması!

Osman Osman2 ay önce

16.12.2019 tarihinde İstanbul Bağcılar Güneşli Halkbank şubesine Ziraat ATM kartım ile 400.00 TL (4×100.00) para yatırdım. Fakat ATM arızası nedeniyle param hesaba geçmedi. ATM başında bekleyerek güvenliği çağırdım ve form tutanağı tutuldu. Gişedeki ismini vermeyen esmer bayan tarafına hatalı bilgi aktarımı yaptı ve 1 gün boşu boşuna bekleyerek günümü aldı.

Ertesi gün bankaya gittiğimde bu seferde Ziraat bankasına gitmem gerektiğini söyledi. Ziraat Bankası'na giderek el konulan 400 TL'min iadesi adına dilekçe doldurdum ve 1/6 ay bekleyebileceğim söylendi.

Kamera kayıtları ve güvenlik eşliğinde her şey kayıtlıyken ben neden mağdur ediliyorum. İlgili dilekçeler Ziraat Bankası'nda ve Halkbank'da mevcuttur. İlgili tutar ile ne faturamı ne de diğer harcamalarımı yapabildim. 13 günlük hl ev harcamam tarafınızda kaldı ve beklemede. İlgili tutarın ivedilikle tarafıma iadesini talep etmekteyim.

Ayrıca Halkbank Güneşli şubesi çalışanları ilgisiz ve neredeyse suçlu benmişim gibi afra tafra yapmakta. Milletin bankası reklamları ile bu iş olmuyor ne yazık ki. Konunun acilen çözülmesini ve tarafıma iadesini talep ederim.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Osman 1 ay önce

Yeminle Yazıklar olsun. İsçi bir insanı bu kadar uğraştırmak bu kadar eziyet etmek 400 TL mi iletmemek sadece Yazıklar olsun Halkbank. Hakkımı helal de etmiyorum. Ve bir daha değil atmnizi kullanma gafletinde bulunmak önünden bike geçmeyeceğim. Robotlaşmış köle insanlar topluluğu sizi.

profile-icon Osman 1 ay önce

Halkbank Güneşli şubesi artık paramı iade etsin. Genel müdürlük de iletisim kursun. İrtibat ve diğer bilgilerim ekte dilekçede mevcut. 400 TL'mi verin artık. Ziraat Bankası'ndan dilekçe ilettim. Artık daha ne kadar bekleyeceğim bir yetkili kisi şikayetiniz için dönmedi bile yazık günah gerçekten

np_image1 Ekli Görsel Var
profile-icon Osman 1 ay önce

Halkbank Güneşli şubesi artık paramı iade etsin. Genel müdürlük de iletisim kursun. İrtibat ve diğer bilgilerim ekte dilekçede mevcut. 400 TL'mi verin artık. Ziraat Bankası'ndan dilekçe gondrrdim artık daha ne kadar bekleyeceğim bir yetkili kisi şikayetiniz için dönmedi bile yazık günah gerçekten

np_image1 Ekli Görsel Var
profile-icon Osman 2 ay önce

16.12.2019 tarihinde İstanbul. Bağcılar. Güneşli Halkbank şubesine Ziraat ATM kartım ile 400.00 TL (4×100.00) para yatırdım. Güneşli Çarşı şubesi 01/755 numaralı ATM Bağcılar. Fakat ATM arızası nedeniyle param hesaba geçmedi. ATM başında bekleyerek güvenliği çağırdım ve form tutanağı tutuldu. Ziraat Bankası'ndan da durumu belirten dilekçeyi yazdım ve genel müdürlüğe ilettim. Bugün cuma günü Halkbank Çarşı Güneşli şubesine gittim ve dilekçenin Halkbank genel müdürlüğe geldiğini ve müdürlükten şubeye mail talep gelmesini beklediklerini söylediler ve tahmini 10 15 gün sürer dediler. Ben 2500 TL maaşla geçinmeye çalışan işçiyim. Bir vicdanlı yetkili okusunda yardımcı olsun bana ya o 400 TL ile ay sonunu getirmem gerek Benin. Lütfen irtibat numaram 05423602334 osman uçar

Halkbank Logo Halkbank 2 ay önce

Müşterimize e-mail kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

profile-icon Osman 2 ay önce

Paramı istiyorum. Ev geçindiriyorum. Son param. Prosedürle uğraşmak istemiyorum. Vicdani duygusu olan biri ilgilensin artık. Ay sonuna kadar param yok benim ya.

profile-icon Osman 2 ay önce

Benim şikayetim ve mağduriyetime yönelik biri arayabilir mi artık?

np_image1 Ekli Görsel Var
profile-icon Osman 2 ay önce

Benim sorunum 17.00 ye kadar çözülsün. Bakin ev fecindoriyorum ve son 17 günlük 400 TL'ye el koydunuz ve uğraştırıyorsunuz.

Halkbank Logo Halkbank 2 ay önce

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler