Halkbank Altın Hesabıma Bloke Koydular

Gülüstan Gülüstan18 Eylül 15:30

Yaklaşık 3-4 ay önce Halkbank dul maaşı aldığım hesabıma internet bankacılığı açıp 1 gr altın aldım. Bu işlemi yaparken tarafımdan imza veya belge istenmedi. Sadece internet bankacılığı üzerinden gerekli adımları takip edip onayları verip altın hesabı açtım ve 1 gr altın aldım. 15 Eylül gibi ihtiyacım olduğu için bozmak istedim ancak ne internet bankacılığı üzerinden ne de mobil uygulamadan bozamadım hep hata verdi. 

Oğlumla müşteri hizmetlerini aradık. Görevli bayan bayağı uğraştı ama yapamadı ve bizi banka şubesine gitmemiz şeklinde yönlendirdi. Ben de bugün 18 Eylül kızımı alıp banka şubesine gittim. Gişedeki bayana durumu izah ettik. Saçma sorular bulunan bir sürü evrak çıkarıp doldurup imzalamamı istedi. Adresim, çalışıp çalışmadığım sanki anket dolduruyoruz veya kredi kartı başvuru formu dolduruyoruz. 60 yaşındayım ilkokuldan terkim okumam var imzam var sadece yazmam yavaş bir cümleyi iki saate yazabiliyorum. 

Neticede görevli bayan gidip noterden mühür almamı aksi halde paramı alamayacağımı söyledi. Yani hepi topu bir gr olan altının parasını alabilmem için yarım gram altın parasını notere vermemi ve bu bürokrasiye uymamı söyledi. Şimdi ben altın hesabını açarken veya almaz olaydım 1 gr altını alırken benden hiçbir evrak imza istenmedi de, bozmak istediğimde neden bu kadar bürokrasi uygulanıyor. 

Yoksa gişe görevliniz kredi kartı vermeye mi çalışıyor. 60 yaşındaki bir kadını 2,5 km yürütüp saçma sapan bürokratik işlemleri yapmasını bekleyip halkın bankası nasıl olunuyor. Az önce sağ olsun oğlum Tüketici Hakem Heyetine şikayetimizi açtı. Ayrıca BDDK ya da şikayet edeceğiz. Önümüzdeki hafta başka bankaya maaşımı taşıyacağım. Halkbank pişmanlıktır. Halkın değil bürokrasinin bankasıdır. 

  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 3 hafta önce

Müşterimize e-mail kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

profile-icon Gülüstan 27 Eylül 22:48

Artık banka olarak bana verebileceğiniz bir şey yok özür de yok. Emekli maaşımı başka bankaya taşıdım. Hesabımdaki altını da bozdular şubedeki çalışanlarınız, ilk gittiğimde zorluk çıkaran 1. Gişedeki görevli bu sefer hiç karışmadı. Bu kez 2. Gişedeki arkadaş emir kulu olduğunu uygulamanın böyle olduğunu. Her 5 yılda bir imza ve bu evrakların doldurulup alındığını söyledi. Bende 2001 den beri yani 19 yıldan beri bankanızdan maaş aldığımı hiçbir zaman böyle abuk sabuk işlemler yapılmadığını, başka bankalarda her şeyin temassız interaktif bir şekilde yapıldığını. Söyledim sadece imza alıyorlar başka bir şey değil. Dedim. Bu devletin kanunları size ayrı diğer bankalara ayrı uygulama yapma hakkı mı veriyor. Neyse sizden kurtuldum. Bu saatten sonra alacağınız hiçbir aksiyon beni alakadar etmiyor. Kimse bunların halkın bankası olduğuna inanmasın. Her çalışanın farklı bürokrasi uyguladığı kafasına göre işlem yaptığı bir banka olarak bilin.

profile-icon Gülüstan 23 Eylül 13:06

Hala işlemi gerçekleştiremiyorum, bugün şubeye gittim 515 TL promosyonu ödeyip başka bankaya alacağım emekli aylığımı. Resmen paramıza el koydular vermiyorlar. Uzak durun bu bankadan.

profile-icon Gülüstan 18 Eylül 23:27

Neden yürüdüğümü de belirteyim sayenizde paramı çekemediğim için yol param yoktu. Bu nedenle yunusemredeki evimden ayazpaşadaki şubenize yürümek zorunda kaldım.

profile-icon Gülüstan 18 Eylül 23:24

Dediğiniz kanallardan da şikayetimizi ilettik. Ancak şubeye yönlendirdiniz. Kırık nedeni ile tedavisi devam eden ayağım yaklaşık 5 km yürüme nedeniyle şişti. Şu salgın ortamında 60 yaşındaki bir kadının dışarıya çıkarılması riskinden haberiniz var mı? Başka bankalar tüm işlemlerini internet mobil veya telefon bankacılığı ile yapabilirken. Zaten elinizde olan adresimi kağıda yazdırmak için bugün aylar sonra dışarı çıktım. Sonuç? O da işe yaramadı. Yasal tüm haklarımı kullanacağım. Ayrıca kesinlikle bankamı değiştireceğim.

Halkbank Logo Halkbank 18 Eylül 15:47

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler