06 Kasım
#12918066

Halkbank Aidat Adı Altında Para Topluyor

Maaş hesabım başka bankaya geçince Halkbank Kredi Kartı'mın iptali için bankaya gidip kredi kartımın iptalini istemiştim. Görevli bana, kartı iptal etmeye gerek olmadığını aidat ücreti alınmadığını söylemişti. Bankaya güvenip kartı iptal ettirmedim. Mayıs ayından beri de Halkbank Kredi Kartı'mı kullanmıyorum. O zamandan beri de ekstre almadım. Fakat 23 Ekim 2019 günü e-postama gelen ekstrede 67.20 TL aidat ücreti borcumun olduğu yazıyordu.


Müşteri hizmetlerini aradığımda görevli bana, bankanın aldığı karar ile artık aidat ücreti alındığını bunun 2019 Temmuz ekstrelerinde müşterilere duyurulduğunu söyledi. Ben de görevliye, mayıs ayından beri kartı kullanmadığımı ve mayıs ayından beri ekstre almadığımı, bu ücretin yasal olmadığını ve iptal edilmesini istedim. Görevli, yaptığı inceleme sonucunda, şikayetinizi oluşturup incelemeye alalım diyerek kayıt oluşturdu ve bilgilendirme için telefon numaramı aldı. Fakat hiçbir yetkili aramadı ve bir sonuç çıkmadı.


Hukuk devletinin bir bankası olduğunu düşündüğüm Halkbank'ın böyle "Ben yaptım oldu. " dayatmalarını kabul etmiyorum ve aidat adı altında kesilen bu paranın iptalini istiyorum.

Turgut Turgut 977 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Turgut28 Kasım

    Şikayetim banka tarafından olumsuz sonuçlandı. Aidatsız diye aldığım, son 6 aydır kullanmadığım ve fatura gönderilmeyen kredi kartıma banka tarafından hiçbir bilgilendirilme yapılmadan ve onayım alınmadan tek taraflı olarak ücret kesilmesi tamamen soygundur. Halkbank'in, müşterilerinin düşünce ve kararlarını hiçe sayarak aldığı ve alacağı kararlardan herkesin tedbirli olmasını duyurur, hakkımı yasal yollardan arayacağımı bildiririm.

  • Halkbank Temsilcisi07 Kasım

    Müşterimize posta kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

  • Halkbank Temsilcisi07 Kasım

    Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları