Halkbank Açık Hesap İptali

Ayşegül Ayşegül23 Ekim 13:13

22 Ekim 2020 tarihinde vadesiz hesabıma bağlı Kredili Mevduat hesabımın yani açık hesabımın iptali için bankanın müşteri iletisim merkezine talebini bildirdim. Bundan önce de açık hesaba bağlı borcumu hesabıma EFT kanalıyla gönderdim. Talebimin isleme alınacağını telefondaki görevli bilgi vermiştir. Bugün yani 23 Ekim de Ankara Şentepe şubesi tarafımı arayarak KMH limitimin iptal edemediklerini 23 ekimde aynı zamanda da sigorta kesimi olduğunu belirtmişlerdir. Yani borç olduğu için iptal edemediklerini belirtip sigortanın Mithat Pasa şubeye ait olduğunu belirtmişlerdir. Kesilen sigorta satış yaptığım eve ait olup benimle herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır. Bunun iptali için de sigortanın ait olduğu Ankara Mithatpaşa şubesini defalarca aramama rağmen ulaşamamış bulunmaktayım. Çünkü bugün genel müdürlükle belki 4 5 kez aynı şeyleri söyleyerek aramana rağmen sorunumu bir turlu halledemedim. Yani KMH iptal talebi verdiğimde herhangi bir borcum yokken neden iptal edilmedi ve ben bu sigorta iadesi için saatlerimi vererek her yeri aramam rağmen koskoca Halkbank'ın çözüm bulamaması aynı zamanda da Mithatpaşa şubeye bir türlü ulaşamama mı şikayet olarak bildirmekteyim.

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum

Cevaplar

profile-icon Ayşegül 23 Ekim 16:16

Merhaba Halkbank Diyaloğu bugün defalarca aramama rağmen sorunum kesinlikle çözülmedi. Bu nedenle bu kanala başvurdum. Her seferinde aynı şeyleri personele anlatmaktan ben yoruldum. Mağduriyetimin acil olarak giderilmesini bilgilerinize sunarım.

Halkbank Logo Halkbank 23 Ekim 16:02

Müşterimize e-mail kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 23 Ekim 13:31

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Yasemin 23 Ekim 16:37  

    Halkbank kadar sıkıntılı bir banka yoktur sanırım. Ben hatalı EFT iade talebi yapalı 17 gün oldu hâlâ çözmediler problemi alıcı bankayla çözmeniz gerekiyor deyip duruyorlar... Alıcı banka kendi bankanızla çözmeniz gerekiyor diyor. Bu kadar rezil du

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler