Toplam çözüm sayısı
..
Halkbank ile ilgili

Şikayetin Durumu

 •   Yayında
 •   Cevaplandı
 •   Çözüldü

Emrah'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız

Yeni karşılaştırma

ile

Halkbank 7326 Numaralı Kanunu Hiçe Saydı

879görüntüleme
Emrah
Emrah 18 Haziran 12:16

Sn... İlgili/ Yetkili / Yönetici, 7326 NO’LU bazı alacakların yeniden yapılandırılması ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun kapsamında bulunan 13. Maddenin 1. Ve 2. Fıkrasına istinaden Ziraat ® Bankasında bulunan mevcut 1 adet kredimi 15.06.2021 tarihinde yeniden yapılandırdım. Fakat Maaşım ve kalan limitimin ( 35.000 TL ) belirlenen yasa çerçevesi içinde Banka kredisi çekme kriterlerine uygun olmasına rağmen geçmişteki ödeme düzensizliği sebep gösterilerek 18.06.2021 yeni kredi talebim Halkbank Etiler şubesi tarafından ret edilmiştir. Bu ret kararı ile 7326 no’lu Kanun maalesef açıkça ihlal edilmiş ve yok sayılmıştır. Halbuki Kanun çok açık ve nettir. Türkiye Bankalar Birliği ® Risk Merkezi nezdinde tutulan kayıtları, söz konusu borçların ödenmesi geciken kısmının 31/12/2021 tarihine kadar tamamının ödenmesi veya yeniden yapılandırılması halinde, bu kişilerle yapılan finansal işlemlerde kredi kuruluşları ve finansal kuruluşlar tarafından dikkate alınmaz. Kanun kapsamında, tekrar ediyorum, ödeme düzensizliğini sebep gösterip krediyi ret etmeniz kanuna aykırıdır ve bu da suçtur. Olayın başka üzücü tarafı ise, maalesef Devletin koyduğu yasayı Devlet Kurumunun yok saymasıdır. Şayet gelir/maaş/ borç dengesizliğinden veya yetersizliğinden, belgelenebilir gelir olmamasından veya aşırı borçlanmadan dolayı vb... Sebeplerden dolayı kredi başvurum ret edilseydi o zaman saygı duyardım. Bu ticari faaliyet gösteren bankaların en doğal hakkıdır. Bu sebepten dolayı, tüm anayasal haklarımı kullanacağımı, Cumhuriyet Savcılığına Etiler Şubeniz hakkında suç duyurusunda bulunacağımı ayrıca konu ile ilgili CİMER ®, BİMER ®, BDDK ® ve TBB bireysel müşteri Hakem Heyeti'ne, bankanız hakkında gerekli şikayetleri ivedilikle yapacağımı beyan ederim. Bankanızı, t. B. M. M.’in çıkardığı kanunları uygulamaya davet ediyorum.

Saygılarımla…

Gelişme
Gelişme

19 Haziran 10:48

Dialogtaki Sevgili arkadaşım, mailime ısrarla, şubemiz yardımcı olacaktır diye hala boş, gereksiz ve otomatik mailler atıyorsunuz. Burada ciddi bir konudan bahsediyoruz. Devletin çıkardığı yasaya uymayan bir devlet kurumundan söz ediyoruz. Kanuna uymamak suçtur. Bu konu ciddi, oyun oynamıyoruz. Zaten İstanbul Etiler Şubeniz yardımcı olmadı başvurumu ret etti dün sabah. Şubeniz yardımcı olsa manyak mıyım sapık mıyım ben sürekli size talep göndereyim. Görmüyor musunuz oradaki taleplerimi. Bu yüzden, konuyu ciddiye alın lütfen, Kanunu araştırın, doğruluğunu görün bana ondan sonra devlet bankası adabına uygun ciddi cevap verin. Bir zahmet.

Ben kanuna ait linki aşağıda tekrar gönderiyorum size, okuyun, okutun, meşhur ilgili birimlerinize gönderin ve kanunları uygulayın, on binlerce şikayet var. Anlayana kadar göndereceğim size yılmadan bıkmadan sıkılmadan...

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2021/06/20210609-1.htm Madde 13, 1. Ve 2. Fıkrası.

Şubelerinizi de herkesi bilgilendirin, kanunu bilmemekte suçtur.

Halkbank Logo
Halkbank18 Haziran 12:22

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Emrah
Emrah18 Haziran 12:41

İlettim merak etmeyin

Halkbank Logo
Halkbank18 Haziran 13:36

Müşterimize e-mail kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Emrah
Emrah18 Haziran 13:43
 
halkbank-7326-numarali-kanunu-hice-saydi-1.docxdocx

Sn... İlgili, Hata veriyor siteniz. Teknik bir sorundan dolayı işlemi gerçekleştiremiyorsunuz. Ekte gönderiyorum hatayı.

Emrah
Emrah18 Haziran 18:39

Diolagtaki Kadir kardeşim, şubemiz yardımcı olacaktır diye boş mailler atma bana lütfen. Şuben yardımcı olmuyor ret etti sabah başvuruyu. Bu yüzden, Kanunu araştırın, doğruluğunu ispatlayın bana tatmin edici cevap verin lütfen. Ben gönderiyorum size linki aşağıda, okuyun ve kanunları uygulayın, binlerce şikayet var. https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2021/06/20210609-1.htm Madde 13, 1. Ve 2. Fıkrası. Şubelerinizi de bilgilendirin lütfen, kanunu bilmemekte suçtur.

Emrah
Emrah21 Haziran 11:14

Sn... İlgili/Yetkili, Konu ile ilgili hala bir geri dönüş sağlamadınız. Kanun açık ve net. Acil geri dönüşlerinizi rica ediyorum.

Emrah
Emrah22 Haziran 15:47

Başvuru Tarihi: 18.6.2021 11:51:51 BDDK Cevabı Başvurunuzda yer alan hususlar incelenmiş olup, konuya ilişkin açıklamalarımıza aşağıda yer verilmiştir. Bilindiği üzere, bankalar kâr amacıyla kurulan özel hukuk anonim şirketleridir. Bu kapsamda, banka yöneticilerinin bankanın ortaklarına, mevduat sahiplerine, diğer fon sağlayıcılarına ve kamuya karşı sorumlulukları vardır. Bunlardan birisi basiretli bir tüccar gibi davranmaları; verilen kredilerin batmamasını, böylelikle ortakların koyduğu sermayenin ve mevduat sahiplerinin verdikleri fonların zayi olmamasını sağlamaktır. Verilen kredilerin batmamasını sağlamak için kredi başvurusu alınırken müşterilere ait demografik ve finansal birçok bilgi alınmakta, bu bilgiler banka içinde işleme tabi tutularak olumlu veya olumsuz yönde bir karar verilmektedir. Bankalar birer kamu kurumu, yerleşik içtihatta kredi verme işlemi de bir kamusal hizmet sayılmamaktadır. Diğer taraftan, 7326 sayılı Kanunun Geçici 3’üncü maddesinde özetle 20.05.2021 tarihinden önce ödenmesi gereken ama ödenmeyen kredi borçlarının 31.12.2021 tarihine kadar ödenmesi veya yapılandırılması halinde bununla ilgili Risk Merkezinde tutulan kayıtların finansal işlemlerde dikkate alınmaması gerektiği belirtilmiştir. Dolayısıyla ilgili maddenin yorumlanmasından Mayıs 2021’den önce temerrüde düşen ve Risk Merkezinde bu nedenle olumsuz kayıt oluşan borçluların 2021 yıl sonuna kadar bu borçlarını ödemeleri veya yapılandırmaları halinde bankaların söz konusu olumsuzluğu dikkate almadan kredi kararı vermeleri gerektiği kanaatine ulaşılabilmektedir. Ancak yukarıda da belirtildiği gibi bankalar kredi kararı verirken sadece Risk Merkezindeki söz konusu olumsuz kayıtlardan değil, başka çok sayıda faktörden de yararlanırlar. Risk Merkezi kayıtları dikkate alınmadan kredi kararı verilmesi bankaların kredilendirme işlemi yaparken daha gevşek kurallar uygulamaları anlamına gelse de bankaların diğer kural ve kriterlere göre karar vermesini engelleyen bir özelliğinin bulunmadığı düşünülmektedir.

Emrah
Emrah22 Haziran 15:53

Yani neymiş Halkbank, önceki ödeme düzensizliğini dikkate alıp kredimi ret edemezsiniz. BDDK'ın cevabı işlediğiniz suçun kanıtıdır.

Emrah
Emrah22 Haziran 23:09

Halkbank Etiler şubesinin müdürü olan Sn... Didem Dilara Alp hanımefendiye konuşma şekli, üslubu, yaklaşımı, ilgisi ve nezaketi için kendisine çok teşekkür ederim. Diğer Kamu ve Özel Banka müdürlerinin bence ondan öğreneceği çok şey var.

Emrah
Emrah1 ay önce

Arkadaşlar Merhaba, 7326 numaralı Kanunu hiçbir banka uygulamıyor. Uygulamayı bir kenara bakın umursamadılar bile. Ben kanunda belirtilen tüm koşullara %100 çok net uymama ve yükümlülüklerimi yerine getirmeme rağmen Garanti Bankası, Ziraat Bankası, Yapı Kredi ve Halkbank kredi başvurularımı ret etti. Gerekçe olarak önceki ödeme düzensizliğim ve düşük KKB puanım gösterildi. VakıfBank sağ olsun tenezzül edip cevap bile vermedi. Kısaca, 2019 Aralık ayında ( 20.05.2021'den önce ) kullandığım krediyi düzensiz ödedim ve 1 taksit gecikmem vardı. Yasaya istinaden gecikmiş borcumu ve anaparayı 15.06.2021'de yapılandırdım. Bu durumda TBB nezdinde bulunan Kredi Kayıt Bürosundaki önceki döneme ait kayıtlarımın dikkate alınmaması gerekiyordu. Kanun net alınmaz diyordu. Bu bir tavsiye olmadığı gibi bankalara da herhangi biri opsiyon verilmemiş. Alınmaz kelimesi net bir emirdir. Fakat öyle olmadı alındı tabi ki. Ayrıca BDDK'nın da verdiği cevap yukarıda yazdığım gibi beni destekliyordu. Son bir bilgi daha vereyim, gelir/borç/limit dengesizliğim de asla söz konusu değildir. Sadece yapılandırma yaptığım bankaya tek bir kredi borcum var. Başka hiçbir Bankaya veya Finansal kuruluşa 1 krş. Dahi borcum yok. Bu kredinin taksit tutarı da belgelenebilir maaşımın sadece %11 kadardır :) Ben BDDK'ya, TBB Bireysel Müşteri Hakem Heyeti'ne ve TBMM dilekçe komisyonuna yazılı olarak şikayetlerimi ilettim. Bu işini de asla bırakmayacağım. Nereye giderse. Bakalım sonuç ne çıkacak. Saygılarımla...

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Yeni karşılaştırma

ile

Şikayetvar’ı ziyaret amacınıza dönük tek soruluk anket için 8-10 saniyenizi bize ayırır mısınız?

Benzer Şikayetler

profile
 • 0görüntüleme
 • 2 gün önce

1 yıldır Halkbank kredi kartı kullanıyorum ilk defa başka bir IBAN numarasına online olarak para göndereyim dedim bir türlü gönderilmiyor, başka bankanın kredi kartı hem ATM'lerden nakit olarak para alabiliyor ve diğer bankalara para gönderebiliyorken Halkbank üzdü beni. Bankayı aradım para kartınız...

profile
 • 0görüntüleme
 • 4 gün önce

Halkbank dijital parolamı unuttum kredi kartı ve banka kartım yok şifremi yenilemek için müşteri hizmetlerini arıyorum şubeye gitmeniz lazım diyor. Şu pandemi döneminde ve bayram tatilinde işlem yapamıyorum. Hiç yakışmıyor. Bir parola için şubeye gitmek nedir bir an önce şifremi halledin.

profile
 • 0görüntüleme
 • 1 hafta önce

Halkbank kredi kartımın açık kalma sözüne 150 TL ParafPara yüklenmişti. Ancak temmuz ayı içinde müşteri hizmetleri ile görüşüp "eğer kredi kartımı kullanma taahhüdüm bitti ise kapatmak istediğimi belirttim. Eğer cezai bir işlem olacaksa da kullanmaya devam edeceğimi belirtsemde hanımefendi herhangi ...

profile
 • 0görüntüleme
 • 1 hafta önce

Halkbank kredi kartımı ve açık hesabımı kapatmak için talep açmama rağmen, bilinçli olarak kapatmıyor. Kredi kartını ve açık hesabı kullanmadığım halde inatla isteğimi yerine getirmiyor, kaç kere çağrı merkezini aradım sorunumun düzeltilmesi için. Bunca işimin arasında sizin keyfinizi mi bekleyeceği...

profile
 • 0görüntüleme
 • 2 hafta önce

Halkbank esnaf kredi kartı kaybettiğim için gittiğim şubede beni 2 saat bekletmelerine rağmen hiçbir çözüm alamadım. Saat 3' de başlayan işlemler önce Tekstilkent şubesi i**beye yönlendirildi daha sonra i**bey beklediğimizi göre göre araya başka bir müşteri koydu. Yanımda götürdüğüm dedemle birlikte...

profile
 • 0görüntüleme
 • 2 hafta önce

Halkbank kredi kartımla klima aldım 15 taksitle vade farkı doğdu bunu 1 hafta içerisinde kartıma geri ödedim 5000₺ limite geri çıkardım kartı 3433₺ ödeyerek vade farkı iadesi istedim taksit iptali yaptılar muhasebeden geçtikten sonra iade gerçekleşir dediler 1 gün sonra limitimde +1.650₺ gibiydi ert...

profile
 • 0görüntüleme
 • 2 hafta önce

Halkbank İzmir Özkanlar şubesinden ihtiyaç kredisi kullandım, fakat şehir dışında olduğum için Sarıgöl şubesinden imza atmak durumunda kaldım, şubede duran hanımefendi kötü bir üslupla başka şubeden kredi kullanıp burada imza atamazsınız dedi. İnşaat sektöründeyim 0.69 faiz oranı ile milyonluk kred...

profile
 • 0görüntüleme
 • 2 hafta önce

09.07.2021 tarihinde kredi ödemesi için Halkbank Etiler / İstanbul şubesine gittim ödeme için parayı verdim. Gişe görevlisi işlem sırasında 1 tane 100 TL'nin makineden geçmediğini belirtti 2 defa denedi geçmedi ben de tekrar denemesini veya başka makineden denemesini istedim ama yapmayacağını ve par...

profile
 • 0görüntüleme
 • 3 hafta önce

21.06.2021 tarihinde Yapı Kredi hesabımdan Halkbank bankasına mobil tel üzerinden EFT yaptım. EFT yaparken IBAN numarası doğru fakat alıcının ismini yanlış yazdığım için karşı tarafın hesabına gitmedi para bana da geri gelmedi. Bende Yapı Kredi bankasını arayarak EFT iptali istedim başvuru 2kere yap...

profile
 • 0görüntüleme
 • 3 hafta önce

Teknolojiden uzak çağın gerisinde kalmış köy bakkalı gibi bir banka. Defalarca online uygulamayı indirip hesabıma erişemedim. Bana bankaya gidip formlara imza atmam uyarısını veriyordu. Uzaktan tek tıkla kredi çektiren bankalar bile varken bu köy bakkalı sizi bankaya yolluyor. Ayda bir gün hafta içi...