Halkbank 3D Secure Sorunu!

İsmail İsmail 2 ay önce

Halkbank bank24 kartım ile internetten (DeFacto) kaban siparişi vermeye çalıştım ancak 3D Secure bir kod istedi, gelen kodu girdim ve ekran olduğu gibi kaldı ve sipariş oluşmadı daha sonra karta baktığımda para çekilmişti sonra DeFacto müşteri hizmetlerini aradım karttan para çekildiğini gördüler ancak yine dekont istediler ama Halkbank internet şubesinden dekontu almak için baktığımda paranın çekildiği gözükmüyordu. Bunun için müşteri hizmetlerini aradım, müşteri hizmetleri de daha bir telesekreteri bağlayamadan otomatik olarak kapanıyordu o yüzden buraya yazmak zorunda kaldım bu da ayrı bir sorun. Bu sorunu lütfen çözün!

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 2 ay önce

Müşterimize SMS kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 2 ay önce

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler